. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
ST nabídne 20 nm výrobní proces
8. června 2010 - 11:29 | Pandatron | ST nabídne 20 nm výrobní proces   verze pro tisk

ST nabídne 20 nm výrobní proces

STMicroelectronics NV bude připraven nabídnout výrobní proces s využitím 20 nm CMOS Low-Power technologického procesu již ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012. Ve své zprávě tak uvedl Jean-Marc Chery, technologický ředitel.

Nicméně, ST již neuvádí, že bude připravena zajistit tuto technologii sama. To však vyvolává otázky, jak dlouho se chce ST spolehnout na své 300 mm wafery z továrny ve městě Crolles, poblíž Grenoblu ve Francii. Již v minulosti zajišťovala společnost výrobu polovodičových čipů svým zákazníkům, v čemž si stanovila hranice v rozmezí 5 až 7 procent celé výrobní kapacity. V roce 2009 přitom dosáhla poměru jen 5,3 procent. Jak se tedy zdá, ST nyní nemá příliš velký prostor pro stavbu vlastní továrny a investici v řádu několika miliard dolarů.

Pokud se skutečně podaří zajistit 20 nm výrobní proces již v roce 2012 je pravděpodobné, že první série budou zajištěny z GlobalFoundries v Drážďanech - Německo. Případně z jiné továrny, která je rovněž součástí International Semiconductor Development Alliance (ISDA) vycházející z IBM Microelectronics. Společnost ST by rovněž mohla být jedním z prvních zákazníků nově otevřené továrny GlobalFoundries v New Yorku.

O GlobalFoundries je známo, že 22 nm technologii využívá v Drážďanech a nyní připravuje otevření nové provozovny.

"Jsem velmi přesvědčen, že budeme moci nabídnout 20 nm LP ve 4. čtvrtletí 2012," řekl Chery. Současně je však potřeba uvést, že firma ST má rovněž v plánu nabídnout technologii 40 nm a 28 nm výrobního procesu, ovšem ani zde nemá v úmyslu být schopna vyrábět tyto čipy sama.

"Kromě 20 nm budeme muset rovněž změnit architekturu tranzistoru. Planární technologie není schopné využít (při použití vhodných operací) pod 20 nm." Chery řekl, že ST se nyní rozhoduje mezi Fully depeleted silicon-on-insulator - FD-SOI a FinFET. Samozřejmě i zde bude ST jen účastníkem v rozhodnutí, které bude přijato mezi hlavní výrobní partnery v rámci ISDA.

Více informací na: http://www.st.comGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007