. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Představena šifra XXTEA
14. června 2010 - 9:32 | Pandatron | Představena šifra XXTEA | Komentářů: 4  

Představena šifra XXTEA

Nová generace open-source blokové šifry - XXTEA byla nedávno představena a uvolněna včetně kompletní dokumentace.

Bloková šifra XXTEA (označovaná také jako Corrected Block TEA) je navržena s ohledem na omezení nedostatků původní blokové šifry TEA (Tiny Encryption Algorithm), která byla prvně představena spolu s knihovnou XTEA (TEA extensions). S touto moderní, účinnou, přesto však nenáročnou a snadno implementovatelnou šifrou jsme se seznámily již v teoreticky zaměřeném článku Šifra XTEA a její spojení s KEELOQ a poté i v článku Implementace šifry XTEA, který přinesl kompletní a odladěné open-source zdrojové kódy pro mikrokontroléry PIC a AVR.

Autory šifry jsou Roger Needham a David Wheeler z Cambridge Computer Laboratory, přičemž vlastní algoritmus byl představen a zdokumentován neveřejnou technickou zprávou již roku 1998. Nyní není algoritmus šifry předmětem žádného patentu a může tak být libovolně implementován.

Formálně řečeno, XXTEA je konzistentní neúplný zdroj silné heterogenní UFN (Unbalanced Feistel Network) blokové šifry. XXTEA pracuje s proměnnou délkou bloků, které jsou násobkem 32 bitů (minimálně 64 bitů). Počet průchodů je závislý na velikosti bloků, minimum je však šest (při možnosti zvýšení až na 32 pro malé velikosti bloků). V původní Block TEA platí, že cyklus XTEA aditivně kombinuje každé slovo bloku s jeho levým sousedem. XXTEA již nepoužívá jen bezprostředně sousední datová slova, neboť se toto ukázalo být slabším místem šifry a možným zdrojem problémů.

Pokud je velikost bloku rovna velikosti celé šifrované zprávy, není v XXTEA potřeba využívat mode of operation a šifru lze přímo použít k zašifrování celé zprávy. To však stále není celý výčet změn a modifikací v nové verzi šifry TEA. Pro kompletní přehled využijte odkaz na kompletní dokumentaci, dostupný na konci článku.

Dešifrování:
Nová generace šifry TEA - XXTEA byla již podrobena zkoumání i reálnému útoku. Yarrkov představil ve své zprávě uvedl výsledky útoku jako velmi dobré, neboť ke zdolání šifry tzv. hrubou silou by bylo potřeba celkem 259 průchodů způsobem diferenciální kryptoanalýzy.

Referenční kód:
Původní formulace XXTEA, publikované Davidem Wheelerem a Rogerem Needhamem, je následující:

Podle Needhame a Wheelera:

  • btea bude kódovat a dekódovat n slov jako jeden blok, kde n > 1
  • v je vektor datového slova
  • k jsou 4 slova klíče
  • n je negativní pro dekódování
  • pokud n je roven nule, výsledek je 1 a kódování a dekódování není v procesu
  • předpokládá, že 32-bitů má klíč pro kódování i dekódování

Všimněte si, že inicializace způsobuje problémy se segmentací v některých jazycích - zde by bylo výhodnější umístění uvnitř výkonné části bloku. Rovněž v MX definici mají někteří programátoři snahu využít tzv. brackeiting a vyjasnit si přednost operátorů.

Více informací o funkčních změnách šifry XXTEA i jejím principu fungování je možné nalézt ve volně dostupné specifikaci.

Odkazy & Download:
Tiny Encryption Algorithm
XTEA
XXTEA
Více o teorii blokových šiferGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...

host
4. Dne 16. 06. 2010 v 11:07 zaslal host
Bez titulku
Tohle se s DES nebo AES rozhodně srovnávat nemůže, ale pro většinu zařízení je to i tak dostatečně bezpečné.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J020 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, přímá s konektorem SMA.
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007