. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Projekt WiFi rádia II - Volba embedded platformy
22. června 2010 - 10:12 | Pandatron | Projekt WiFi rádia II - Volba embedded platformy | Komentářů: 25  

Projekt WiFi rádia II - Volba embedded platformy

Ve druhé části projektu se zaměříme na přehled dostupných Embedded platforem, jejich nabízeného hardwaru a samozřejmě volbě nejlepšího řešení.

Druhý díl série projektu stavby WiFi rádia pokračuje výběrem vhodného hardware. Pro více informací o samotném projektu naleznete pod článkem odkaz na předchozí díl a samozřejmě i webové stránky autora, kde je k dispozici technické diskuzní fórum.

V první části jsem se zmínil o výhodách streamovaného internetového přenosu, internetového rádia a motivaci pro stavbu vlastního zařízení. Teď je na čase začít uvažovat o tom, jaký hardware bude konkrétně pro tento projekt nejlepší volbou. Než však začneme, pojďme si znovu projít dané požadavky:

Požadavky:

 • Bezdrátové připojení prostřednictvím stávající sítě WiFi
 • Audio výstup (nejlépe 44 kHz, 16 bit stereo)
 • Integrovaný zesilovač a reproduktory
 • Shoutcast/MP3 streaming a dekódování
 • Možnost nastavení několika předvoleb
 • Zobrazení zvolené stanice a přehrávané skladby
 • Jednoduché uživatelské rozhraní, pomocí standardních ovládacích prvků rádia (hlasitost, ladění, atd.)
 • Síťové napájení

Dále existují ještě dva požadavky, který byly rovněž naznačeny v prvním příspěvku, avšak do přehledu nebyly explicitně zahrnuty:

 • Levné řešení - cena by měla být nižší než u srovnatelných komerčních produktů, tedy méně než 100 USD
 • Malé rozměry - aby bylo možné zařízení zkonstruovat jako mobilní (bez požadavku připojení ke stolnímu PC)

Výběr hardware
Jak se tyto požadavky promítnou do hardware? Pojďme si jednotlivé položky a funkce převést na hardwarové požadavky, které bychom chtěli mít v embedded platformě.

 • Bezdrátové rozhraní
 • Audio výstup
 • Dostatek systémových zdrojů (CPU, paměť, atd.) k dekódování MP3 i provádění dalších funkcí
 • Dostupnost několika externích IO pro připojení panelu ovládání a displeje
 • Nízké náklady
 • Malé rozměry
 • Jednoduchý vývoj

Právě uvedené malé rozměry a nízká cena tlačí projekt k využití některé z dostupných embedded platformy, namísto malé PC sestavy, dostupné například z nabídky Shuttle XPC nebo nano-ITX board. Další podmínka - "Jednoduchý vývoj" se prakticky rovná použití obecně známé a velice rozšířené platformy Linux. Použitý embedded hardware tak musí být systémem Linux dobře podporován a rovněž musí být dostupná open source vývojová komunita.

Ve skutečnosti existuje jen poměrně málo embedded Linux platforem, dostupných na současném trhu, avšak i tak je k dispozici široká škála cen a funkcí. Například jsou k dispozici:

 • Tin Can Tools Hammer - velmi působivá deska s obvodem skupiny ARM9, nabízející velké množství RAM a Flash i spoustu IO pinů. Velkou výhodou je i její provedení ve 40-pinovém pouzdru DIP (řadově kompatibilní). Nevýhodou je však absence bezdrátového WiFi rozhraní a její kusová cena, pohybující se kolem 160 USD.
 • TI Beagle Board - integruje na jediné desce 600 MHz ARM Cortex procesor s DVI výstupem. Bohužel opět neintegruje bezdrátové WiFi rozhraní. Avšak cena na prvky osazené na jediné desce je přijatelná - 150 USD. Je tedy možné její použití v některém z příštích projektů.
 • ASUS WL-520gU Wireless Router. Běžně dostupné síťové bezdrátové routery, jako je například Asus WL-500gP V2 a WL-520GU, integrují již v základní sestavě bezdrátové WiFi rozhraní (!), USB port, 240MHz Broadcom 5354 Core i dostatečnou kapacitu RAM a Flash. Navíc, díky velkých výrobním sériím, je vše dostupné za velice nízkou cenu. Routery WL-520GU se dnes dají sehnat i za cenu od neuvěřitelných 25 USD (tedy 500 Kč) po zhruba 50 USD. To je samozřejmě nesrovnatelná cena s předchozími speciálními embedded produkty. WL-500g přitom integruje dostatečné množství prostředků pro zajištění všech požadovaných funkcí i USB 2.0 hub (dostupné jsou 2 externí porty). Rovněž je dostupné i WL-500g Premium V2 provedení v ceně mezi 50 a 80 USD.

Z uvedeného přehledu tak jasně vyplývá jednoznačný vítěz, pro získání embedded platformy, kterým se stal Asus WL-520GU router s cenou od 500 Kč. Jaké má jeho použití stinnou stránku? Vzhledem k tomu, že jako router neměl nikdy v úmyslu dělat nic jiného, než je prosté směrování dat, bude ho potřeba otevřít, mírně upravit a samozřejmě ztratit případnou záruku. Kromě toho k němu není dostupná plná technická podpora a tak je potřeba strávit nějaký čas navíc jeho hackingem, aby dělat přesně to co chceme.

Rovněž je pravda, že použití klasických embedded platforem je minimálně "elegantnějším" řešením. Avšak jelikož zde za 1/6 ceny získáme mnohem více hardwaru, není zde co řešit a dále nevyužitá síťová rozhraní budeme prostě jednoduše ignorovat.

Zde je v celé své kráse


Obr. 1,2: WL-520GU


Obr. 3,4: Pohled na elektroniku WL-520GU

Tento router je plně podporován prostřednictvím OpenWRT, open source Linux distribucí pro malé embedded zařízení. Pouze je třeba ignorovat označení work-in-progress, které funguje, věřte mi!

Použitý router samozřejmě postrádá vestavěný audio kodek. Díky dostupnosti USB portů je však možné jej nahradit použitím USB zvukové "karty" SYBA SD-CM-UAUD USB Stereo Audio Adapter, dostupné v ceně kolem 8 USD (u nás, podobně jako router, dostupné levně například na Aukru). Přesto že na internetu kolují zprávy, že WL-520GU podporuje pouze USB 1.1 rozhraní, nemá to na použití uvedeného řešení absolutně žádný vliv, neboť USB 2.0 zde není potřeba. Pro plnou podporu USB 2.0, například v jiných aplikacích, použijte WL-500gP V2.

Sečteno a podtrženo, za cenu od 38 do 58 USD (zhruba 700 až 1100 Kč), především podle zdroje routeru, máme k dispozici kompletní embedded Linux počítač s bezdrátovým WiFi rozhraním a audio výstupem. To není špatné!

Tak to by pro druhý díl stačilo! V příští části seriálu si na routeru nainstalujeme sériový port a připravíme se na nahrání nového firmware s OpenWrt. Od té chvíle již bude možné poslouchat nějaké písničky!

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora
Building a Wifi Radio
Wifi Radio Discussion ForumGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (25):

Zobrazit starší 30 dnů (25)...

host
25. Dne 02. 10. 2012 v 09:32 zaslal host
Wifi Router ASUS WL-520GC
Zdravím na aukru se po tomto wifi routeru slehla zem všeci jste ho vykoupily dal by se použít i tento? Wifi Router ASUS WL-520GC ??? koukal jsem na popis a teoreticky by se použít dal


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
MRF24J40MA
MRF24J40MA je certifikovaný 2,4 GHz IEEE 802.15.4 bezdrátový modul transceiveru.
od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007