. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Návrh univerzální nabíječky baterií s PIC-HV
23. září 2016 - 6:54 | Pandatron | Návrh univerzální nabíječky baterií s PIC-HV | Komentářů: 0  

Návrh univerzální nabíječky baterií s PIC-HV

Aplikační poznámka společnosti Microchip rozebírá a přibližuje návrh univerzální (multi-chemické) nabíječky s využitím MCP1631HV PIC.

Historie novodobých baterií započala již před více než dvěma sty lety, kdy Alessandro Volta vynalezl první galvanické články. Od té doby se baterie staly společným a neocenitelným napájecím zdrojem energie pro nejširší průmyslové a spotřebitelské aplikace. Většinou je najdeme v přenosných multimediálních a komunikačních zařízeních, ovšem využívány jsou i pro zálohu stabilních aplikací. Některé z těchto používaných baterií jsou akumulátory a vyžadují moderní a inteligentní elektronické obvody pro jejich nabíjení a management.


Obr. 1: Typický průběh nabíjení NiCD a NiMH
 
Obr. 2: Typický průběh nabíjení Li-Ion

Inteligentní správa baterií vede k jejich lepší energetické účinnosti a samozřejmě i delší životnosti. Obdobně je na tom i samotná konstrukce nabíjecího zařízení, jehož design se za poslední desetiletí rovněž podstatně vyvinut. V posledních letech rovněž na trh přicházejí zcela nové typy baterií, využívajícími různých chemických sloučenin. Tyto samozřejmě vyžaduje speciální nabíjecí postupy, které dříve v konvenčních nabíjecích obvodech a zařízeních nebyly k dispozici. Předchozí komplexní Power-management systémy byly navrhovány s využitím obvodů vysokorychlostní analogové pulsně-šířkové modulace (PWM), s digitální logikou a speciálními analogovými obvody.


Obr. 3: Vnitřní blokové schéma obvodu MCP1631HV

Každé takové zařízení bylo specifické pro danou aplikaci, přičemž však jejich základní řešení jsou k dispozici pro většinu aplikací. Jejich součástí však nejsou ani speciální funkce, dokonce ani flexibilita, při plnění specializovaných požadavků. Moderní Power-management aplikace jsou od jednoduchých regulátorů proudu a napětí značně pokročilé a pro vhodnou správu smíšených signálů využívají samozřejmě programovatelné mikroprocesory. Kombinace programovatelných MCU a vysokorychlostních PWM umožňuje dosažení i řady výhod, především v opakovatelné programovatelnosti a možnosti do jisté míry volného přizpůsobení různým typům baterií.


Obr. 4: Blokové schéma univerzální nabíječky

Řídicímu mikrokontroléru lze nastavit výstupní proud, napětí, jednotlivé frekvence spínání, pracovní cyklus, soft start a zvládne obsloužit i řadu specifických stavů daného systému, kdy vnější podmínky vyžadují jistý zásah. Nespornou výhodou podobných, programovatelných nabíjecích řešení, je možnost podpory různých typů akumulátorů a to i beze změny vlastního hardware. Pro přizpůsobení nabíjecích procesů rozdílným typům baterií je k dispozici univerzální firmware, starající se o veškeré obvinění funkčních profilů.

Více informací naleznete v aplikační poznámce AN1293 - Multiple Chemistry Battery Charger Solution Using the MCP1631HV PIC® Device Attach PWM Controller.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy Microchip
Přehled distributorů

Multiple Chemistry Battery Charger Solution Using the MCP1631HV PIC® Device Attach PWM Controller
Informace o obvodu MCP1631HVGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
CBA-LS-40M
Kablík s konektorem pro GPS modul GPS-320FW od RF Solutions.
od 165 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007