. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Škola programování PIC-6 díl
Škola programování PIC 6

Škola programování PIC 6

PIC 16F627 / 8

Jelikož je v dnešní době PIC 16F87 již poměrně zastaralý typ a jeho cena je značná, rozhodl jsem se v dalším díle přiblížit jeho náhradu - PIC 16F627 a 16F628. Tyto procesory jsou téměř naprosto stejné - stejné pouzdro i rozmístění vývodů, stejné příkazy a programování (jako ostatně většina PICů)... Ale i když je jejich cena zhruba poloviční oproti tomu starému typu, mají spoustu nových funkcí, viz následující tabulka:

Počet instrukcí 35
Velikost programové paměti 1024 slov - 16F627
2048 slov - 16F628
Velikost datové paměti RAM 224 bytů
Velikost paměti EEPROM 128 bytů
Počet I/O vývodů 16
Počet časovačů 3
Velikost zásobníku 8 úrovní
Typy oscilátorů

RC, XT, HS, LP, IntRC

Napájecí napětí 3 až 5,5 V
Odebíraný proud < 1uA – 3V standby
15uA – 3V, 32 kHz
< 2mA – 5V, 4 MHz
Zatížitelnost portů 20mA
Další vybavení Power-on Reset
Power-up Timer
Oscilator Start-up Timer
Watchdog Timer
Code-protection
SLEEP mode
Nové funkce 2 x Komparátor
Nastavitelný zdroj referenčního napětí
PWM
USART - sériová komunikace

Jak je vidět, zvětšili se všechny paměti. Mimochodem, zde je právě jediný rozdíl mezi 16F627 a 628 - ve velikosti programové Flash. No a dále přibyli nové funkce:
2 x Komparátor - snad netřeba dlouze vysvětlovat, 2 operační zesilovače u kterých si můžete nastavit kam připojit vstupy a kam výstup
Vref - interní zdroj referenčního napětí. Můžete si vytvořit jeden ze 16 dílů napájecího napětí (5V). Nelze vyvést ven, ale lze připojit k jednomu vstupu OZ.
CCP - kromě jiných funkcí nabízí i PWM = Vytvoření libovolného napětí s rozlišením 10b
USART - Univerzální Synchronní / Asynchronní Komunikace = sériový port na PC (RS232), nebo SCI

Na následujícím obrázku je vnitřní blokové schéma procesoru:

Ještě rozdělení registrů:

Zde je většina taky stejná až na změnu názvu OPTION_REG pouze na OPTION, ale pozor. Překladače jako MPASM berou stále jen ten starý název, takže používejte OPTION_REG. Jinak zde však přibila spousta dalších speciálních registrů.

Uživatelské registry začínají až na adrese 20h (Banka 0).

I/O Piny
Další velkou výhodou (nejen) u těchto dvou typů procesorů je možnost přepnutí funkce základních pinů jako jsou MCLR (reset) a OSC1, 2 na další I/O piny. Resetovací pin se často nepoužívá (PIC má obvod resetu již v sobě ne jako Atmely), proto ho lze interně spojit trvale s kladným pólem napájení a tento pin využít jinak. Zde je ale jedna nevýhoha, že tento pin lze využít pouze jako vstupní.
Často ani oscilátor není potřeba moc přesný, proto je i ten implementovaný (RC člen na 4MHz) a tyto dva piny lze již plně využít jako další In / Out.

V následujících dílech Školy programování PIC si popíšeme různé funkce právě těchto dvou procesorů. Bohužel však není v mých silách vše popisovat do detailu, proto doporučuji stáhnout si k procesorům katalogové listy, kde je vše popsáno mnohem podrobněji. Stáhnout si je můžete na stránkách výrobce: http://microchip.com.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB čtečka RFID
Modul pro čtení bezkontaktních identifikátorů RFID na frekvenci 125 kHz s USB výstupem.
Skladem od 790 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007