. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
QNX RTOS pro kritické aplikace
4. srpna 2010 - 10:15 | Pandatron | QNX RTOS pro kritické aplikace | Komentářů: 0  

QNX RTOS pro kritické aplikace

Společnost QNX software systems nedávno zveřejnila informaci, že její QNX RTOS splňuje podmínky IEC6105, pro podporu bezpečnostně-kritických aplikací. Nyní se již může pochlubit získáním IEC6105 Safety Integrity Level 3 (SIL 3) certifikace pro Neutrino RTOS Safe Kernel.

Tato osvědčení poskytuje nezávislé sdružení softwarovým produktům, které nabízejí vysokou úroveň spolehlivosti a podpory pro bezpečnostně-kritické aplikace. Tedy aplikace především z oblasti řízení motorových vozidel a jiných dopravních prostředků, výrobních procesů a podobně.

QNX Neutrino RTOS (Realtime Operating System) Safe Kernel je primárně určen pro dosažení vysoké míry spolehlivosti a odolnosti proti chybám. Základem je využití modulární architektury microkernel, ve které veškeré aplikace, ovladače zařízení, systémy souborů či síťové provozy běží jako samostatné, paměťově chráněné bloky. Taková architektura, spolu s adaptivní řízením bezpečnosti Kernelu a podpory obvodů s více jádry, poskytuje flexibilní řešení pro kritické systémy.


Obr. 1: Operační systém - QNX Neutrino RTOS

Proces certifikace byl proveden podle Sira Test & Certification Ltd., známého subjektu posuzování shody, který byl akreditován ve Spojeném království (u UKAS - United Kingdom Accreditation Service).

Přitom již začátkem tohoto roku oznámila společnost QNX Software Systems podporu uživatelské certifikace IEC 61508 a dosažení shody mezi QNX Neutrino RTOS Safe Kernel a podmínek pro získání IEC 61508 až do SIL 3. Součástí je individuální poradenská služba a dostupnost důvěryhodných dokumentů uživatelům, majících zájem o certifikaci.

IEC 61508 SIL 3 certifikace představuje nyní nejnovější vývoj v QNX Software Systems. K dnešnímu dni má přitom firma k dispozici i certifikace jako Common Criteria EAL 4+, POSIX PSE52 Realtime Controller 1003.13-2003, OpenGL ES a ISO 9001:2008.

IEC 61508 je mezinárodně platný standard, definovaný mezinárodní elektrotechnickou komisí s cílem zajistit 100% funkčnost bezpečnostních elektronických systémů. Dosažení certifikace přitom vyžaduje systematické hodnocení nezávislým certifikačním orgánem a díky náročnosti je jen velmi málo systémů RTOS, které by se tímto mohli pochlubit. IEC 61508 standard přitom definuje podmínky pro SIL certifikace, určující míru možného rizika.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

QNX Neutrino RTOS
QNX Neutrino RTOS Secure Kernel
QNX Achieves IEC 61508 SIL 3 Certification for Safety-Critical SystemsGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Modul PWLAN-1
Konstrukce univerzálního webserveru s modulem SocketLAN.
Skladem od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007