. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Řídicí systém Sinumerik společnosti Siemens slaví

Řídicí systém Sinumerik společnosti Siemens slaví

Společnost Siemens byla v roce 1960 prvním výrobcem, který uvedl na trh celosvětově provozně použitelný systém pro číslicové řízení obráběcích strojů (numerical control - NC).

Tento řídicí systém, jenž v roce 1964 dostal název Sinumerik, okamžitě zvýšil výkonnost a provozní pružnost výrobních procesů. Sinumerik je po padesáti letech svého vývoje využíván v řadě výrobních podniků po celém světě. Své nezaměnitelné místo má dnes při výrobě komponentů v řadě průmyslových odvětví – například v letectví, automobilovém průmyslu nebo medicínské technice.

První systém pro spojité řízení dráhy nástroje byl v roce 1960 zkonstruován s použitím diskrétních elektronických součástek. Nedlouho poté následovaly verze Sinumerik 200 a Sinumerik 300, což byly systémy pro řízení operací soustružení, frézování, broušení a prostřihování a také elektrohydraulických pohonů. Systém Sinumerik 500C, první systém pro číslicové řízení obsahující počítač (Computerized Numerical Control – CNC), byl zaveden v roce 1973 a zpočátku sloužil pouze k řízení soustruhů a frézek. Další vývoj urychlily levné mikroprocesory. Díky nim mohla společnost Siemens v polovině 70. let jako první nabídnout síť přímého číslicového řízení (Direct Numerical Control – DNC) s jednotnou správou a distribucí řídicích programů. Jen tři roky poté se objevil Sinumerik System 8. Tento vícekanálový CNC systém s vestavěným programovatelným automatem (Programmable Logic Controller – PLC) byl vhodný nejen pro operace soustružení a frézování, ale i pro vrtací a prostřihovací stroje. Současně vznikl kompaktní CNC systém Sinumerik Primo o velikosti přibližně krabice na boty, který měl zvláštní funkce potřebné při broušení.

V roce 1981 společnost Siemens představila Sinumerik System 3 - CNC systém se zákaznickým ovládacím rozhraním a grafickým prostředím pro vývoj programů. V polovině 80. let začal být při vývoji dalších generací CNC systémů (počínaje typy Sinumerik 810 a Sinumerik 820) určující princip „otevřenosti“. Výrobci strojů mohou od té doby vytvářet svá vlastní ovládací rozhraní a přidávat do nich své vlastní položky, jako např. obrázky a větvená ovládací menu. Asi o deset let později společnost Siemens představila vysoce výkonný CNC systém Sinumerik 840D s číslicovým ovládáním pohonů a otevřeným jádrem řídicího programu, jež umožňuje integrovat do CNC systému další softwarové komponenty.

V roce 1996 uvedl Siemens na trh produkt Sinumerik Safety Integrated - první CNC systém se zabudovanými bezpečnostními funkcemi. O pouhý rok později byly představeny nástroje ShopMill a ShopTurn, což jsou dílensky orientovaná vývojová prostředí umožňující sestavovat programy pro výrobu obrobků při použití grafického uživatelského rozhraní. Aby společnost Siemens umožnila výrobcům i uživatelům strojů zvýšení produktivity, rozšířila svou nabídku také o nástroje Condition Monitoring a Mechatronic Support. První umožňuje sledovat stav strojů prostřednictvím webu, druhý vytvářet virtuální prototypy strojů a simulovat jejich chování.

V roce 2005 Siemens uvolnil k prodeji otevřený a nový CNC systém Sinumerik 840D sl pro 31 řízených os a systém Sinumerik 802D sl určený pro méně náročné aplikace na soustruzích a frézkách menší až střední výkonnosti. Krátce nato již bylo možné nabídnout vše potřebné k efektivnímu návrhu i výrobě obrobků při použití uceleného zpracovatelského řetězce CAD/CAM/CNC. Toto propojení bylo realizováno při společné roadshow společností Siemens, DMG, Iscar, Renishaw a Siemens PLM Software. Prezentace na praktických příkladech z oblasti medicínské techniky ukázala, jak se lze od výkresu dostat přes CAD/CAM zpracování až k finálnímu obrobku. Také díky řídicímu systému Sinumerik dnes patří náhrada kolenního kloubu mezi standardní ortopedické zákroky.

Na veletrhu obráběcích strojů EMO 2009 společnost Siemens vystavovala CNC systémy Sinumerik 828D a Sinumerik 840D sl s ovládacím rozhraním Sinumerik Operate. Jedná se o moderní obslužné obrazovky pro efektivní řízení stroje, které sjednocují známá ovládací prostředí HMI Advanced, ShopMill a ShopTurn do jednoho řešení. V technologickém paketu MDynamics pro frézování společnost Siemens nabízí řešení garantující perfektní kvalitu povrchu, přesnost a rychlost. Jádrem Sinumerik MDynamics je nové inteligentní řízení pohybu Advanced Surface. Další funkcí Sinumerik MDynamics je nové nástrojové hospodářství a programové vybavení pro jednoduché seřízení stroje. V nabídce paketu jsou dále inovované technologické, resp. měřicí cykly a funkce vysokorychlostního obrábění (High Speed Cutting – HSC). Sinumerik MDynamics je k dispozici pro tříosé stroje s řídicím systémem Sinumerik 828D a pro pětiosé stroje s řídicím systémem Sinumerik 840D sl. Na světové špičce se Siemens ocitl v oblasti kompenzace, a to díky funkci Volumetric Compensation System, která jako jediná dokáže rychle, přesně a spolehlivě korigovat všechny geometrické chyby obráběcího stroje.

Odkazy & Download:
Domovská stránka společnosti Siemens
Domovská stránka společnosti Siemens v českém jazyce
Řídicí systémy SINUMERIKGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

1. Dne 14. 09. 2010 v 18:59 zaslal dolly1010
Sinumerik
To mi připomínám, že jsem nedávno jeden kousek opravoval :) Němec onehdá zaváhal a namířil větrák přímo na elektroniku. A asi si dokážete představit, jak to vypadá, když na DPS nějakejch 18 let fouká naolejovanej vzduch :D
Elektrika, programování


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA48X
Levnější varianta univerzálního vývojového kitu s obvodem ATmega48 společnosti ATMEL je vhodná jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 545 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007