. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vinculum díl 1.
10.červenec 2007 | Pandatron | Vinculum díl 1. | Komentářů: 5  
Vinculum dil 1. - popis obvodu

Vinculum díl 1. - popis obvodu

Vinculum je velice zajímavý obvod, obsahující dva USB host / slave řadiče + MCU. Jelikož se mi jeden takový dostal teď do ruky a já zjistil, jak snadné s ním je připojení (nejen) flash disku k libovolnému zařízení, rozhodl jsem se ho zde trochu popsat.

Takže co je a co vlastně umí to Vinculum? Správné označení obvodu je VNC1L-1A a jeho výrobcem je firma FTDI (http://ftdichip.com), známá svými převodníky USB / RS232 či FIFO. Jenže tentokráte je to jaksi opačně (jako v jedné nejmenované TV reklamě ;-))...
Jak již bylo zmíněno, obsahuje dva plnohodnotné USB porty a to jak HOST (jako PC, tedy kam se připojuje klíčenka) tak i SLAVE (třeba ta klíčenka)! Dále pak 8/32 bitový mikroprocesor s plnou výbavou – Flash, RAM i 28 I/O pinů a mnoho dalšího.
Rád bych Vás však hned v úvodu uklidnil, protože, i když je srdcem obvodu mikroprocesor, nemusíte se ho učit programovat, ani k němu nic dalšího kupovat. Vše je již připraveno a naprogramováno.

Základní, řekl bych takovou primární funkcí obvodu, je tedy tvořit „host USB device“ (samozřejmě umí tedy i slave). Tedy zařízení, ke kterému se, stejně jako k PC, připojují nejrůznější USB zařízení a to především flash disky a i jiné obvody firmy FTDI. No a obvod jako takový se poté z našeho (Vašeho) zařízení ovládá jedním ze tří komunikačních kanálů - UART, SPI či FIFO. Nemusíte tedy vědět nic o deskriptorech USB a jejich použití. Navíc obvod obsahuje i podporu FAT12, FAT16 i FAT32 a tak s diskem pracujete téměř jako na PC. Jsou totiž k dispozici i klasické příkazy jako DIR, CD, atd.
Ale nebudeme předbíhat a nejprve se podíváme detailněji na samotný obvod.

Ještě mi dovolte jednu poznámku...
Jistě se ptáte, za kolik a zda vůbec je možné obvod sehnat tady u nás. Takže odpovím přímo... Ano, je zde běžně k sehnání. Distributorem FTDI je totiž česká firma ASIX s.r.o. (
http://asix.cz) no a cena je také více než lidová.

Provedení obvodu:
Obvod je vyráběn v pouzdře LQFP48. Což je výhodné pro jeho malé rozměry, ovšem těžko použitelné pro běžné kutily. Naštěstí výrobce nabízí řadu různých, již hotových modulů, s tímto obvodem. Takže pro vlastní implementaci, do Vašeho zařízení, postačí buď pár pinů na konektoru, nebo (pro jiný modul) například patice DIL40.

Já jsem si pro pokusy vybral modul s označením VDIP2. A to především proto, že má vyvedené oba USB porty a i všechny ovládací piny.

VNC1L-1A obsahuje:
- USB host / slave, Low speed / Full speed controller
- 8 / 32 bit V-MCU Core
- DMA controllers
- 64kB Flash + 4kB RAM
- interface: UART, SPI, FIFO, PS/2
- 28 I/O pinů
- a mnoho dalšího

Jak je vidět z obrázku, obsahuje obvod poměrně velké množství samostatných částí. Nebudu je zde však všechny opisovat, raději Vás odkáži přímo na datasheet obvodu, kde je každá část obvodu popsána.

Bez firmware to nejede:
Jako každý chytrý obvod, i tento potřebuje ke své práci patřičný firmware. Avšak jak jsem již řekl, není potřeba, aby jste se učili programovat nový obvod a ještě ztráceli zbytečně čas psaním a laděním firmware tak složitého firmware. Vše je již totiž hotové.
V době psaní tohoto textu je k dispozici celkem 5 různých typů firmware, lišících se použitím a konkretní funkcí obvodu. Navíc, zakoupený obvod je již naprogramován od výrobce, takže i když změna (přepsání) firmware je snadné, není nutné.
Vše naleznete na webu výrobce, či přímo zde
http://vinculum.com a to i s patřičným popisem.

V dalším díle se podíváme na ovládání obvodu a jeho připojení k aplikaci

http://vinculum.com - stránky obvodu od FTDI (en)
http://ftdichip.com/ - FTDI Chip (en)
http://asix.cz - ASIX s.r.o. - distributor pro ČR
http://vinculum.com/documents/datasheets/DS_VNC1L-1A.pdf - katalogový list k obvodu (200 kB)
http://vinculum.com/documents/fwspecs/Vinculum%20Firmware%20User%20Manual%20V2.0%20Rev%202.pdf - pěkný dokument o možnost využitíGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (7):

Zobrazit starší 30 dnů (7)...

host
7. Dne 28. 07. 2009 v 23:04 zaslal host
Bez titulku
Já s tím problém nemám. Popisovaným potížím rozumím, ale nevím proč to někde jde a jinde ne.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ108SR - RS422/RS485
Převodník TCP/IP <-> RS422 / RS485 s RJ45 konektorem.
Skladem od 649 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007