. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Triumfální výsledky v bezdrátové komunikaci
15. září 2010 - 9:30 | Pandatron | Triumfální výsledky v bezdrátové komunikaci | Komentářů: 7  

Triumfální výsledky v bezdrátové komunikaci

Vývojovým pracovníkům ze společnosti Siemens se podařilo výrazným způsobem posunout hranici bezdrátového přenosu dat a to jen s pomocí bílé LED.

Vědcům ze společnosti Siemens se podařilo zlepšit výkon bezdrátového přenosu dat pomocí LED s bílým světlem. Spolu s Heinrich Hertz institutem v Berlíně, bylo dosaženo přenosové rychlosti až 500 Mbit/s. To představuje až o 150 % překročení současné limitní hodnoty 200 Mbit/s. Rychlejší přenos dat pomocí bílého světla otevírá cestu pro nové aplikace jak pro domácnosti, tak i průmysl a dopravu.

V experimentu byly použity bílé LED dceřiné společnosti Osram a vědcům z Corporate Technology v Mnichově se podařilo uskutečnit fyzický přenos dat vysokou rychlostí na vzdálenost až pěti metrů. Data z počítače přitom pouze jednoduše modulovala napájením intenzitu emitovaného světla. Jak bylo tedy prakticky ověřeno, je možné jednoduše využít nejjasnější bílé LED z produkce společnosti Osram jak pro osvětlení, tak i současný přenos dat rychlostí až 500 Mbit/s. Takto rychlé změny jasu jsou totiž pro lidské oko nepostřehnutelné a tedy nijak neovlivňují jejich standardní využití například v interiérech. Přijímač byl v experimentu tvořen fotodetektorem, převádějícím světelné signály na elektrické pulsy.


Obr. 1: Experimentální sestavení vysílače s bílou LED

Technika známá jako VLC - Visible Light Communication (komunikace s pomocí viditelného světla) má přitom již dlouhou dobu řadu potenciálních aplikací. Například v domácnosti by se dala využít jako jednoduchá a v zásadě levná technika doplnění WLAN technologie. Stále častěji jsou totiž bezdrátové sítě ohroženy přeplněným sdíleným frekvenčním pásmem, pocházejícím především od velkého množství domácností. Avšak ani ve firmách není situace nikterak odlišná, dnes není nic zvláštního, když se v jedné firmě využívá hned několik bezdrátových sítí. To samozřejmě ve svém důsledku vede k častým kolizím v přenášených paketech a nutnosti opakovaných přenosů.

V situaci jako je tato je přitom v současné době světlo nevyužitým bezlicenčním médiem, nabízejícím vhodnou alternativu.. Další nespornou výhodou je, že je tato forma přenosu dat velice odolná proti odposlechu. Pouze detektor, který je umístěn v přímém kuželu emitujícího světla je schopen přijímat data plnou rychlostí. Jinými slovy, je nemožné komunikovat s jednotkou z jiného úhlu, než jaký je její přímý vyzařovací úhel.

Dalším místem praktického využití jsou továrny a zdravotnická zařízení, kde je rádiový přenos dat buď nemožný kvůli stínícím překážkám, nebo omezený z možnosti nežádoucích interferencí. Třetím místem možného použití je oblast dopravy, kde by bylo možné využít světelná signalizační zařízení nebo železniční signalizaci pro předávání důležitých informací do osobních automobilů nebo vlaků.


Obr. 2: Paralelní kombinace LED zvyšuje použitelný dosah

Při spojení až pěti vysoce svítivých bílých LED bylo dále praktickým experimentem dosaženo přenosu dat na mnohem větší vzdálenost a to při rychlostech až 100 Mbit/s. Opět i toto má samozřejmě své praktické využití, neboť by mohl být takový systém použit k přenosu dat z paralelně zapojených stropních svítidel do notebooků položených na stolech, nebo kdekoliv jinde v místnosti.

Institut IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) pracuje již od roku 2007 na sjednocení aktivit v této oblasti. Předpokládá se, že tato práce bude dokončena ještě v tomto roce a o výsledcích vás budeme samozřejmě opět informovat.

Odkazy & Download:
Siemens AG - Corporate Technology
Heinrich Hertz Institute
OSRAM Opto Semiconductors
500 Megabits/Second with White LED LightGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (7):

Zobrazit starší 30 dnů (7)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-330R
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním USB.
od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007