. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Bzučák
Pandatron | Bzučák | Komentářů: 5  
Bzučák s napájecím napětím 3V

Bzučák s napájecím napětím 3V

Tento jednoduchý bzučák, ovládaný tlačítkem, je jedním ze zařízení, které lze použít pro mnoho účelů. Lze s ním například procvičovat Morseovu abecedu, můžeme ho použít jako zvonek na dveřích pokoje nebo ho třeba můžeme vestavět do nějaké hračky. Pokud místo tlačítka S1 zapojíme dva kablíky s měřícími hroty nebo s banánky, získáme poměrně často používanou zkoušečku pro testování vodivosti (celistvosti) spojů.

Schéma bzučáku je na obr. 1. Činnost obvodu je velice jednoduchá. Jako zdroj signálu je použit astabilní klopný obvod, vytvořený ze dvou hradel integrovaného obvodu CMOS typu 4011. Pokud chce někdo vyšší nebo nižší kmitočet signálu, může zkusit změnit odpor rezistoru R1 nebo kapacitu kondenzátoru C1. Součin hodnot R1, C1 určuje kmitočet, na němž bude astabilní klopný obvod pracovat. Nepoužitá hradla mají vstupy ošetřené tím, že jsou připojeny ke kladné napájecí sběrnici Udd. Pokud by vstupy nebyli ošetřené, mohla by mít nepoužitá hradla nahodilý odběr napájecího proudu až několik desítek mA, což je nežádoucí. Tranzistor T1 zesiluje signál pro sluchátkovou vložku nebo reproduktor SP1.
Bzučák je napájen napětím 3V (např. ze dvou tužkových článků), které se zapíná tlačítkem S1. Odběr proudu je asi 3 mA (záleží na impedanci použitého reproduktoru).

 

 


Obr. 2. Plošný spoj s rozměry 20 x 50 mm a jeho osazení.

Zdroj: Amatérské RádioGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...

host
6. Dne 27. 01. 2009 v 07:47 zaslal host
tjn
vy ste strašný lamáci :-D


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO1R - Multifunkční relé s USB rozhraním
Multifunkční relé s USB rozhraním - PUSBIO1R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007