. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vinculum díl 3.
11.červenec 2007 | Pandatron | Vinculum díl 3. | Komentářů: 8  
Vinculum dil 3. - pripojeni flash disku

Vinculum díl 3. - připojení flash disku

Ve třetím díle si modul konečně zapojíme a zapneme. Ukážeme si také, jak se s modulem komunikuje a jak se pracuje s flash diskem.

Zapojení:
Takže, pro první pokusy, si modul zapojíme na kontaktním poli, komunikaci nastavíme na sériový port UART a ten pomocí jednoduchého převodníku úrovní připojíme k PC. Tím si budeme moci s modulem pěkně pohrát, protože ho budeme ovládat z PC, například i obyčejným Hyperterminálem z Windows.

Na následujícím obrázku je schéma zapojení modulu. Obsahuje 5V stabilizátor napájecího napětí a jednoduchý konvertor pro RS232 pro připojení k PC.

Na modulu je napájení přivedeno na piny 2 (5V0) a 46 (GND). To samozřejmě není podmínkou. Modul má napájecí piny vyvedeny na několika místech a všechny jsou spojeny a shodně označeny, takže je jedno, kde budeme modul napájet.
Protože je ve schématu použit stabilizátor, je možné napájet celý tento obvod nestabilizovaným zdrojem, například obyčejným síťovým adaptérem, s napětím v rozmezí 7 -15 V.
Vlevo je zakresleno připojení na sériový port PC, na konektor D-Sub ve dvou velikostech.
Ještě bych Vás rád upozornil na pin označený AD3. Zde je CTS, které se musí minimálně uzemnit (jako je na schématu), nebo ještě lépe, připojit také přes převodník k PC a stejně tak poté případně i pin RTS. V opačném případě se modul nespustí a bude se stále resetovat.

A takto vypadá celé toto zapojení:

Nyní tedy, ještě než zapneme napájecí napětí, připojíme modul nejprve k PC a nastavíme Hyperterminál (nebo jiný program).
Start -> Programy -> Příslušenství -> Komunikace -> Hyperterminál
Zadáme libovolné jméno připojení, vybereme příslušný COM port, na který jste modul připojili a nastavíme komunikaci přesně podle následujícího obrázku:

Ještě je potřeba nastavit ASCII, to se provede podle následujícího obrázku
Soubor -> Vlastnosti -> záložka Nastavení -> a tlačítko „Nastavení ASCII...“

Tím je vše nastaveno a měli bychom být připojeni.
Nyní tedy již modulu zapneme napájecí napětí. V tuto chvíli by měli obě zelené LED diody na modulu asi třikrát probliknout a v Hyperterminálu by se nám měl oběvit text podobný tomuto:

Celou komunikaci ještě ověříme stiskem klávesy Enter, na kterou by měl modul odpovídat textem: No Disk


Připojení flash disku:
Před připojením USB flash disku (klíčenky, chcete-li) je ještě třeba něco vědět o firmware VDAP, který je v modulu nahrán od výrobce. Na konci této stránky je odkaz na datasheet k tomuto firmware, který doporučuji přečíst. V PDF souboru je pěkně popsáno zapojení, komunikace i všechny podporované příkazy. Dále je na webu výrobce možné stáhnout „Release Notes“ kde uvádí poslední změny a nové příkazy, které ještě v PDFku zaznamenány nejsou.
Co se týče VDAP firmware, podporuje oba USB konektory modulu, avšak USB disk pouze na portu „USB 2“. V prvním konektoru podporuje pouze obyčejná USB zařízení, jako jsou obvody FTDI, HID zařízení (USB klavesnice, myš, atd.) a jiné prvky.

Takže do portu 2 připojíme flash disk. Měla by se trvale rozsvítit LED 2. První LED (LED 1) indikuje chybu a je potřeba USB prvek odpojit a znovu připojit.
V terminálu by se nám měl objevit, po malé chvilce (obvod si totiž z disku, po jeho připojení, vyčte strukturu FAT), text:

V tuto chvili jsme již připojeni k disku a můžeme s ním začít vesele pracovat...

Jen dodám, že stejně snadno lze k modulu připojit a například 2,5" HDD v "USB rámečku" a podobně.


Práce s Flash Diskem:
Po zapnutí a inicializaci modulu je obvod nastaven na textový režim. To se nám v tuto chvíli náramě hodí, protože s ním můžeme komunikovat jednoduše, textovými příkazy.
I když by se to teď hodilo, nebudu sem opisovat všechny dostupné příkazy, pro práci s obvodem a diskem. Zájemce opět odkazuji na datasheet k VDAP firmware, kde, i s podrobným popisem, zabírají zhruha čtyři strany.

Avšak alespoň první příkaz, který si ukážeme, si dovolím opsat:

V prvním sloupci je podoba „Extended“ (textové) verze příkazu, tedy ta co nás zajímá. Druhý sloupec obsahuje tzv. Shortened Command, tedy podobu příkazu po přepnutí do tohoto zkráceného režimu (vhodné pro procesory). V posledních dvou sloupcích je popis příkazu a návratová hodnota.

Pokud tedy do terminálu napíšeme příkaz DIR a stiskneme klávesu Enter, vypíše nám disk všechny adresáře a soubory:

No a tímto stylem si můžete jednoduše vyzkoušet všechny příkazy, které modul podporuje. Ať už se jedná o příkazy pro práci s diskem, či samotným obvodem.

Jak říkám, nemá cenu, abych tu popisoval každý příkaz jednotlivě. Výrobce má na webu poměrně kvalitní dokumentaci. Snad bych ještě ukázal, jak vypadá čtení souboru moje.txt, který obsahuje větu Moje Vinculum.

Tak to je zatím vše a v dalším díle k Vinculu připojíme zase něco jiného...

http://vinculum.com - stránky obvodu od FTDI (en)
http://ftdichip.com/ - FTDI Chip (en)
http://asix.cz - ASIX s.r.o. - distributor pro ČR
http://vinculum.com/documents/fwspecs/Vinculum%20Firmware%20User%20Manual%20V2.0%20Rev%202.pdf - firmware specification
http://pandatron.info/ke_stazeni/VDAP.pdf - specifikace pro VDAP firmwareGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (8):

Zobrazit starší 30 dnů (8)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s externí anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o konektor pro připojení externí ziskové antény.
Skladem od 389 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007