. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Pasivní Ethernetový HUB
27. září 2010 - 9:00 | Pandatron | Pasivní Ethernetový HUB | Komentářů: 10  

Pasivní Ethernetový HUB

Schéma jednoduchého, čistě pasivního ethernetového HUBu - rozbočovače, může velice dobře posloužit při vývoji síťových zařízení.

Také to znáte? Pracujete na novém zařízení s rozhraním LAN a stále nemůžete přijít na důvod, proč zařízení odmítá komunikovat. Je problém v kabelu, PHY, procesorovém rozhraní nebo software? V podobné situaci je jednou z velmi dobrých pomůcek použití ethernetového HUBu - rozbočovače. Ten totiž umožní spojení nejen vyvíjeného zařízení a síťového routeru, ale zároveň umožní připojení i druhého počítače se síťovou kartou do funkce "špionáže". Spustí-li se na tomto počítači například software CommView, je možné pohodlně sledovat přenášená data a provádět jejich rozbor či hlubší analýzu.

Na následujícím schématu je uvedena konstrukce jednoduchého síťového HUBu, se kterým je možné setkat i v některých továrně vyráběných (čínských) produktech. HUB umožňuje spojení tří síťových zařízení rychlostí minimálně 10 Mb/s Half Duplex.


Obr. 1: Schéma zapojení

Při Half Duplexním provozu sleduje každý ethernetový adaptér svůj přijímací pár vodičů (piny 3 a 6) a veškerou na něm probíhající komunikaci a nezačne vysílat tak dlouho, dokud právě probíhající komunikace neskončí. V tu chvíli naopak přestanou vysílat opačné adaptéry, neboť ty nyní vidí probíhající komunikaci. Tímto jednoduchým nastavením jsou prakticky zcela eliminovány kolize dat a počítače před zahájením přenosu vždy čekají pseudo-náhodný časový interval.

Je tedy jasné, že funkce HUBu umožňuje každému počítači slyšet veškerou probíhající komunikaci, ale zároveň zabraňuje současnému vysílání od více než jednoho zařízení.

Jednotlivá síťová zařízení se připojují vždy k párům A, B a C. Tedy například router bude jedním párem připojen k pinům A1 + A3 a druhým párem k pinům A2 + A6. První počítač obsadí páry B1 + B3 a B2 + B6 atd.

Na následujícím obrázku je uvedena fotografie sestaveného prototypu.


Obr. 2: Fotografie prototypu

Diody by měly být typu PIN, například BA243 nebo BA244, běžné používané především ve vstupních obvodech televizorů. Všech 24 diod je možné osadit i na malý kousek univerzálního plošného spoje, který je poté umístěn v krabičce.

Závěr:
Uvedené zapojení bylo otestováno s produkty 3Com a UTP kabely v délce 10 až 35m. Při provozu nebyl zaznamenán žádný problém.

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora konstrukceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (10):

Zobrazit starší 30 dnů (10)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
XPort XE
Síťový převodník řady Xport, integrovaný do konektoru RJ45
Skladem od 850 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007