. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Meteostanice s SHT11
13. února 2014 - 2:14 | Pandatron | Meteostanice s SHT11 | Komentářů: 3  

Meteostanice s SHT11

Ukázková konstrukce - demo teploměru a vlhkoměru s oblíbeným a snadno dostupným čidlem SHT11, řádkových znakových displejem a obvodem AVR.

Následující konstrukce vlhkoměru a teploměru je ukázkovým příkladem použití moderních technologií. Pomineme-li napájecí stabilizátor, obsahuje prakticky pouze tři hlavní součástky. Čidlo s digitálním výstupem, mikrokontrolér a čtyřřádkový znakový displej.


Obr. 1: Vývoj meteostanice s SHT11

Autorem konstrukce je Wayne Peacock z webu Embedtronics. Jak na sebe prozradil, již dlouhou dobu se zajímá o stavbu levné meteorologické stanice, umožňující záznam sezónních výkyvů počasí. Tato konstrukce, přesto že je tedy tím prvním krokem, umožňuje i tak praktické použití v konstrukci digitálního teploměru a vlhkoměru, nebo jako zdroj informací pro stavbu vlastního zařízení.

Senzor
Jako senzor teploty a zároveň i vlhkosti je použit obvod SHT11 od společnosti Sensirion. Jedná se o jeden z nejlepších snímačů s digitálním výstupem, který je navíc běžně dostupný. Odpadá nám tak složitá konstrukce a následná kalibrace analogových obvodů, včetně řešení převodu analogových hodnot na digitální. SHT11 je kalibrován již u výrobce a dlouhodobě si udržuje výbornou stabilitu.


Obr. 2: Vnitřní blokové schéma SHT11

Mezi další přednosti patří rozměry 7,42 x 4,88 x 2,5 mm a velice nízká spotřeba při měření, která se pohybuje kolem 550 uA. K libovolnému mikrokontroléru se obvod připojuje velice jednoduše, pouze pomocí dvou vodičů – hodiny a obousměrná data.

Schéma zapojení
Na následujícím obrázku je uvedeno schéma zapojení.


Obr. 3: Schéma zapojení

Ve funkci hlavního obvodu je použit 8-bitový mikrokontrolér AT90S8535-8AC firmy Atmel. Obvod je taktován krystalem 4 MHz a napájen stabilizovaným napětím 5 V (U3 - 7805). Pomocí dvou pinů (PB0 a PB1) je připojen k senzoru, vyžadujícím pouze jediný pull-up (R1) a samozřejmě i patřičné blokování napájení. Čtyřřádkový znakový displej (20 x 4) je k mikrokontroléru připojen pomocí čtyřpinové datové konfigurace a je doplněn trimrem VR1 pro nastavení optimální úrovně kontrastu. Ten je zároveň jediným nastavovacím/ovládacím prvkem v celém zařízení.

Informace na displeji
Použitý čtyřřádkový znakový displej poskytuje dostatek prostoru pro zobrazení všech informací.


Obr. 4: Informace zobrazované na displeji

Na prvním řádku je uveden pouze název zařízení. Na druhém řádku je zobrazována aktuální reálná teplota (T) a vlhkost (H). Obě hodnoty jsou zobrazeny s jedním desetinným místem, avšak jak autor uvádí, při použití většího displeje je rozšíření na dvě desetinná místa otázkou chvilky.

Třetí řádek zobrazuje hodnotu rosného bodu (DP), který se počítá z aktuální teploty a vlhkosti. Díky tomu, že čip měří teplotu i vlhkost na jediném místě, je možné určit tuto hodnotu s vysokou přesností.

Hodnota Heat On/Off, zobrazovaná rovněž na třetím řádku displeje, koresponduje s funkcí obvodu SHT11 / SHT15. Ten totiž zápisem do registru umožňuje zapnout integrované vyhřívání čipu. To je skvělá funkce především pro testování čidla, neboť jeho teplota v tomto případě stoupne minimálně o 5 °C a zároveň se sníží měřená vlhkost vzduchu. Na obr. 4 si můžete srovnat stav při vypnutém a následně i zapnutém vyhřívání.

Poslední řádek displeje je využit pro zobrazení času a data ve 24h formátu, získaném z RTC mikrokontroléru.

Závěr
Uvedená konstrukce je samozřejmě jen prvním krokem autora ve stavbě meteostanice, zaznamenávající sezónní výkyvy a podporující další funkce. I přesto je její praktické použití možné a díky otevřenému zdrojovému kódu je dostupná i možnost vlastního rozšíření. Jediné omezení stávajícího stavu je možné vidět v nastavování času, které se provádí již při kompilaci.

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora
Humidity & Temperature Demo Prototype
Schéma v PDF – DOWNLOAD
Zdrojový kód – DOWNLOADGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007