. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Elektronický kompas
14. října 2010 - 8:43 | Pandatron | Elektronický kompas | Komentářů: 3  

Elektronický kompas

Modul HM55B Hitachi představuje velice snadno použitelný modul elektronického kompasu, založený na dvouosém senzoru magnetického pole.

Hitachi HM55B Compass Modul je dvouosý senzor magnetického pole, umožňující integraci do jakéhokoliv zařízení, vyžadujícího informaci o aktuálním směru. Snímacím obvodem a zároveň základem modulu, je obvod Hitachi HM55B. Dále jsou na desce přítomny rezistory a 3 V regulátor, zajišťující plnou kompatibilitu se standardním 5 V systémem a mikrokontrolérem. Zároveň modul mění miniaturní provedení čipu, určené pro povrchovou montáž, na standardní 6-pinové DIP provedení. Tím je zajištěno snadné použití i montáž v libovolné aplikaci, jako jsou autonomní roboti, elektronické lokalizační systémy, měřiče a další.


Obr. 1: Modul Hitachi HM55B Compass

Základní vlastnosti modulu:

 • Vysoká citlivost v jednotkách microtesla (µT) na změny v díle magnetického pole
 • Zjednodušuje určení směru pomocí dvou os
 • Rozlišení 6-bitů (64 kroků) a funkce softwarové kalibrace
 • Měření probíhá pouze 30 - 40 ms
 • Integrované rezistory chrání piny obvodu před kolizními stavy na datové sběrnici
 • Kompaktní provedení 6-pinového DIP modulu
 • Kompatibilní se všemi mikrokontroléry s 5 V I/O
 • Jediné napájecí napětí +5V
 • Standardní synchronní komunikační formát
 • Komunikace a výpočet směru je podporován PBASIC příkazy SHIFTOUT, SHIFTIN a ATN pro Basic Stamp 2 řadou mikrokontrolérů
 • Provozní rozsah teplot: -20 až +85 °C

Hitachi HM55B modul elektronického kompasu využívá dvou os: X a Y. Každá osa poskytuje informaci o síle magnetické složky pole, která je s ní rovnoběžná. Osa X poskytuje informaci (síla pole) x cos (θ) a osa Y informaci (síla pole) x sin (θ). Pro získání úhlu od severu ve směru hodinových ručiček se použije jednoduchý výpočet arctan(-y/x), který je v jazyce PBASIC 2,5 podporován jako x ATN -y. Příkaz ATN vrací binární hodnotu úhlu v radiánech. Pro její převod na stupně stačí v PBASIC použít */360.


Obr. 2: Blokové schéma zapojení modulu

Obvod Hitachi HM55B na modulu elektronického kompasu poskytuje informace o osách X a Y na základě měření jednotek microtesla (µT) v 11-bitovém rozlišení. HM55B je navržen tak, aby vrátit hodnotu 1 pro severní směr magnetického pole z hodnoty 1 µT paralelně k jedné ze svých os. Pokud je obvod otočen na jih, bude hodnota -1. Mějte však na paměti, že se jedná o nominální hodnoty. Podle technického listu HM55B se skutečná hodnota µT = 1 může pohybovat v rozmezí 1 až 1,6 µT.


Obr. 3: Debug Terminal

Modul HM55B je díky svému provedení vhodný pro použití v celé řadě aplikací. Především jmenujme určení směru pro mobilní a chodicí roboty, kapesní elektronické kompasy, korouhvičkové ukazatele pro vzdálené meteorologické stanice, zvukové kompasy pro zrakově postižené, elektronické kompasy pro automobilový průmysl a řadu dalších aplikací.


Obr. 4: Úplné schéma zapojení modulu

Jelikož se jedná o velice zajímavý modul s celou řadou využití, bude k němu následovat ukázková konstrukce zmíněného zvukového navigačního systému pro zrakově postižené.

Dostupnost a cena:
Modul HM55B je dostupný u společnosti Parallax v ceně od 24 USD. Případně u celé řady distributorů, například Digi-Key tak modul distribuuje v ceně od 25,5 USD.

Odkazy & Download:
Domovská stránka Parallax Inc
Přehled distributorů a kontaktů
Hitachi HM55B Compass Module

Hitachi HM55B Compass Documentation
Hitachi HM55B Compass Module Source Code
Hitachi HM55B Integrated Circuit Datasheet
Sensor Objects for Propeller ProgrammersGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 13. 01. 2011 v 18:14 zaslal host
HMC6352
Nedavno jsem pouzival v jedne aplikaci kompas, vyuzil jsem cipu HMC6352, je to v dost malem pouzdre, ale necha se koupit hotovy modul i s pull up rezistory a blokovacim kondikem. Cele me to stalo s postovnym sest stovek.

Komunikace pres I2C a vyborna citlivost a rozliseni na 1 desetinu stupne.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO8R - USB - 8x relé
Modul PUSBIO8R patří do skupiny USB relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny osmi výkonovými relé. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007