. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nový Step-Up od 250mV
21. října 2010 - 8:34 | Pandatron | Nový Step-Up od 250mV | Komentářů: 4  

Nový Step-Up od 250mV

Nová generace zvyšujících měničů pro nízká napětí společnosti Linear Technology představuje 400mA synchronní Step-Up DC/DC konvertor, pracující již od 250 mV.

Společnost Linear Technology včera představila novou generaci zvyšujících DC/DC měničů. Obvod s označením LTC3105 navazuje na úspěchy s produkty LTC3108, které jsme představili článkem Step-Up pracující od 20 mV. Nová generace přináší vysoký výkon při synchronním provozu, vstupní napětí od 250 mV a navíc zcela eliminuje nutnost použití speciálního transformátoru.


Obr. 1: Schéma zapojení

Základní technické vlastnosti:

 • Nízké startovací napětí: 250mV
 • Maximální řízení účinnosti pro zdroje s vysokou výstupní impedancí
 • Široký rozsah vstupních napětí: 0,2 až 5,0 V
 • Integrován rovněž podružný LDO 6 mA regulátor
 • Burst Mode® Operation: IQ = 22 uA
 • Možnost odpojení výstupu a omezení špičkového proudu
 • Provoz i při Vin > Vout
 • Inteligentní zamezení napěťových špiček
 • Soft Start
 • Automatická regulace výkonu
 • Indikace dosažení požadovaného napětí
 • Dostupné v 10-pinovém DFN (3 x 3 m) nebo MSOP-12

Obvody LTC3105 tvoří zvyšující synchronní DC/DC měniče s vysokým výstupním výkonem a integrovanou kontrolou maximálního přípustného výkonu (MPPC) při vstupním napětí od 250 mV. Díky propracované architektuře je zajištěn široký rozsah vstupního napětí, které se může pohybovat v rozmezí od 0,2 do 5 V a to zcela bez použití speciálního transformátoru. To z obvodu tvoří ideální základ pro speciální napájecí zdroje, využívající sběru energie z vysoké impedance alternativních energetických zdrojů, včetně fotovoltaických článků, termoelektrických generátorů (TEGs) a palivových článků.


Obr. 2: Vnitřní blokové schéma obvodu LTC3105

Jádrem obvodu LTC3105 je synchronní spínaný regulátor s výstupním proudem až 400 mA, maximalizující účinnost převodu, zatímco se technologie Burst Mode® stará o omezení klidového proudu na pouhých 22 uA. Samozřejmostí je zajištění optimalizace provozu konvertoru v celém rozsahu provozních podmínek. Uživatelsky programovatelné řízení MPPC navíc pomáhá maximalizovat energii, která může být získána z jakéhokoli zdroje, aniž by došlo ke zhroucení jeho vnitřního napětí.


Obr. 3: Start-Up sekvence náběhu jednotlivých napětí

LTC3105 je ideální pro napájení bezdrátových senzorů a externích zařízení pro sběr dat. Šikovně je tak využit potenciál okolní energie, která může být zachycena a následně použita k výrobě napájecího napětí pro elektronický systém. Namísto tradičního síťového nebo bateriového napájení je tak možné získat úsporu nejen v provozní ceně, ale případně se i vyhnout nepraktickým řešením. Obvykle tyto aplikace vyžadují pouze minimální průměrný výkon, ale v krátkých pravidelných pulsech svou spotřebu zvyšují. Pro příklad, obvod LTC3105 může být použit v bezdrátových senzorových aplikacích, kde je trvalý příkon extrémně nízký a čidlo se nachází v pohotovostním režimu. V pravidelných intervalech se však řídicí obvod probouzí, aby zajistil měření či přenos dat. V tomto stavu poté krátkodobě odebírá větší množství energie.


Obr. 4: Příklad možného zapojení obvodu LTC3105 a mikrokontroléru

Dále obvody LTC3105 integrují pomocný stabilizátor typu LDO, který je schopen poskytnou až 6 mA výstupního proudu. Jeho výstup je určen pro napájení externích mikroprocesorů a senzorů v době, kdy je hlavní výstup teprve nabíjen. Poté, jakmile dojde k nabití hlavního výstupu, může i výstup LDO poskytnou napětí až 5,25 V a proud až 100 mA. Díky použité koncepci je navíc možná regulace výstupního napětí Vout i pod úroveň Vin v případě, kdy je vyšší než nebo rovna Vout. Tím je získána další flexibilita obvodu. Ve vypnutém stavu je výstup odpojen a piny Vin a Vout jsou navzájem izolovány, přičemž klidový proud obvodu nepřekračuje hodnotu 4uA. Společnou kombinací s 3 x 3 mm pouzdrem typu DFN (nebo MSOP-12) a velmi malým počtem externích komponent, nabízí obvod LTC3105 velmi kompaktní řešení pro získávání energie v celé řadě aplikací.

Dostupnost a cena:
Obvody s úplným označením LTC3105EDD jsou k dispozici 10-pinovém DFN pouzdře s rozměry 3 x 3 mm a obvody LTC3105EMS jsou dostupné v pouzdře MSOP-12. Ceny uvedených obvodů začínají na hodnotě 2,70 USD/ks při odběru 1 000 kusů a oba jsou již u výrobce k dispozici skladem.
Jakmile se nám podaří získat vzorky těchto zajímavých obvodů, připravíme článek o praktickém použití a dalších informacích z provozu.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů

Datasheet obvodu LTC3105
LTC3105 - 400mA Step-Up DC/DC Converter with Maximum Power Point Control and 250mV Start-Up
400mA Synchronous Step-Up DC/DC Converter with Maximum Power Point Control & 250mV Start Up for Energy Harvesting ApplicationsGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TX-SAW 433MHz BOOST
Vysílač AM 433.92MHz, SAW, High power, 28dBm/15V
od 196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007