. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
AVR programátor
11.září 2007 | Pandatron | AVR programátor | Komentářů: 20  
AVR programator

AVR programátor

Programátor pro procesory Atmel na paralelní port a s PonyProgem.

Na řadě míst internetu jsem nalezl velice jednoduché, přesto však univerzální zapojení programátoru pro procesory Atmel. Programuje jak malé Attiny, tak i velké Atmegy snad všech běžných 5V typů.
Jako ovládací software se používá oblíbený PonyProg, který je možný v nejnovější verzi stáhnout
ZDE. V případě nefunkčnosti je starší verze dostupná na tomto webu v sekci download.

Popis programátoru
Programátor jsem rozdělil na dvě části. Na prvním obrázku je napájecí stabilizátor vytvářející ze vstupních 7-18V potřebných 5V pro programovaný procesor. A dále je zde, řekl bych, hlavní část programátoru, tj. konektor pro připojení k paralelnímu portu a čtyři ochranné odpory. Konektor je klasický D-Sub (Cannon) 25 pinů, samec. Odpory nejsou nijak kritické. Slouží spíše jako ochrana paralelního portu a v případě nouze by se dali i vypustit.


Obr. 1: Základní schéma zapojení

Na druhém obrázku jsou patice pro jednotlivé druhy procesorů. U nich uvedené typy berte s rezervou. Jedná se jen o inspiraci a v podstatě je pouze důležité, aby požadovaný „Atmel“ měl napájecí a programovací piny rozmístěny shodně s některou z patic. Vypisovat zde tedy ty desítky typů není snad ani nutné. Doporučuji otevřít datasheet s Vámi vybraným procesorem a zjistit, na kterých pinech má napájení a reset, a na kterých pinech jsou programovací signály SCK, MISO a MOSI.


Obr. 2: Jednotlivé patice + krystal

Jelikož procesory Atmel potřebují k programování hodinový signál, je na desce ještě jeden dvoupinový konektor a v něm se vsazen krystal. Na schématu je vidět, že je pro všechny patice společný. Pokud máte uplně nový procesor, nebo pokud používáte v zapojení interní oscilátor procesoru, není potřeba ho osazovat. Pokud ovšem při programování nastavíte jako oscilátor XTAL, nemohli by jste již procesor nikdy bez krystalu přeprogramovat.

Jako poslední součástka je na desce ICSP konektor pro programování procesorů přímo v zapojení. Jako typ jsem si zvolil osmipinovou, jednořadou lištu s odstřiženým pinem číslo 2.


Obr. 3: ICSP konektor

ISP2ZIF
Rozmístění signálů na tomto konektoru není náhodou. Ve firmě
ASIX s.r.o. Jsem zakoupil tuto pěknou věcičku:


Obr. 4: ISP2ZIF

ISP2ZIF umožňuje naprogramovat libovolný procesor v DIL pouzdře. Sice je určen pro jejich prográmátor Presto, avšak dá se bez problémů použít i pro nás. Na jeden ze dvou konektorů v horní části se připojí programátor. Je jedno na který, jsou na desce spojeny. Do patice se vloží programovaný procesor a pomocí jumperů se naprosto libovolně zvolí na kterých pinech má procesor napájení, reset i programovací signály.

PonyProg
PonyProg doporučuji stáhnout si ten nejnovější přímo z webu výrobce. Máte tím zajištěno, že bude podporovat i nové typy součástek.
Po instalaci je potřeba vybrat volbu Setup -> Interface setup a zde zvolit „AVR ISP I/O“ a správný paralelní port.


Obr. 5: Výběr programátoru

Poté se na hlavním panelu vybere programovaný procesor, otevře požadovaný soubor HEX a může se programovat. Myslím si že PonyProg je tak známý program a je k němu na internetu napsáné již tolik věcí, že nemá cenu to zde dále rozebírat.


Obr. 6: Výběr programované součástkyGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (26):

Zobrazit starší 30 dnů (26)...

host
26. Dne 15. 04. 2015 v 12:14 zaslal host
Bez titulku

:-P :-P :-P


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s externí anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o konektor pro připojení externí ziskové antény.
Skladem od 389 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007