. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nový standard pro 500 Mbit/s přenos po el. síti
1. listopadu 2010 - 10:42 | Pandatron | Nový standard pro 500 Mbit/s přenos po el. síti | Komentářů: 2  

Nový standard pro 500 Mbit/s přenos po el. síti

Nový standard technologie PLC podporuje širokopásmový přenos rychlostí až 500 Mbps, čímž má umožnit rozvoj technologií inteligentních domácností a LAN aplikací.

IEEE, světová asociace pro rozvoj technologií, nedávno oznámila úspěšnou ratifikaci standardu vysokorychlostního širokopásmového přenosu dat přes rozvodnou síť (BPL - Broadband over Power Line), označovaném jako IEEE 1901™. Díky podpoře IEEE jsou normy BPL celosvětově uznávanou klíčovou technologií, určenou pro širokou škálu aplikací. Mezi ně je možné zařadit především inteligentní správu energie, přenos dat a kooperaci se sítěmi typu LAN a to jak v domácnostech, tak i průmyslu.

Hlavním cílem produktů, které budou v souladu s IEEE 1901, bude zajištění aplikací s přenosem dat rychlostí více než 500 Mb/s. Maximální dosah signálů je definována jako 1500m a to jak v aplikacích tzv. první, tak i poslední míle. Díky sofistikované technologii modulace IEEE 1901 je možné použít pro přenos dat prakticky libovolné standardní elektrické vedení se střídavým proudem do frekvence 100 MHz a s libovolně vysokým napětím. Bohužel, více se o technologii v dostupné tiskové zprávě nepíše, nevíme tedy jakým způsobem má být uvedeného dosahu a šířky pásma dosaženo. Jisté je však to, že na samotném standardu se na celém světě podílelo více než 94 firem a univerzit.

Ačkoli je IEEE 1901 široce uznáván jako standard, který umožní univerzální komunikaci v moderních a inteligentních aplikacích, je jeho dopad očekáván i v řadě dalších průmyslových oblastech.
Například v dopravním sektoru je jeho využití možné především pro distribuci A/V signálů přímo na sedadla letadel, vlaků a dalších prostředků hromadné dopravy. Například je možné představit situaci, kdy bude nejnovější playlist filmů a hudby stahován přes noc, zatímco bude automobil nabíjen.

Naproti tomu v domácnostech může širokopásmové PLC vhodně doplňovat bezdrátové sítě LAN. Jeho výhodou je totiž bezproblémový přenos dat i za zdmi a jiné rádiové překážky, stejně jako vysoký dosah. Jmenovitě je tak možné uvést použití jako doplnění bezdrátových sítí v hotelích a dalších budovách, kde má být zajištěn přenos multimediálních dat.

Odkazy & Download:
Domovská stránka IEEE
IEEE 1901™ Broadband Power Line Standard for 500 Mbps Communications Approved
IEEE Communications Society
IEEE Smart Grid.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 02. 11. 2010 v 16:37 zaslal host
Bez titulku
To jo a ke všemu širokopásmový. To by mě zajímalo, jestli je součástí standardu i omezení rušení rozhlasových stanic. Jinak je to snad i na žalobu.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PRESTO - Rychlý a univerzální USB programátor
PRESTO je velmi rychlý programátor moderní koncepce. Programuje velké množství součástek - mikrokontroléry, CPLD, FPGA, sériové FLASH a EEPROM, apod.
Skladem od 2196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007