. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Miniaturní termoelektrické generátory
12. listopadu 2010 - 8:30 | Pandatron | Miniaturní termoelektrické generátory | Komentářů: 0  

Miniaturní termoelektrické generátory

Nová generace miniaturních termoelektrických generátorů firmy Nextreme je schopna produkce až 1,5 mW při rozdílu teplot od 10K.

Nextreme Thermal Solutions představuje nového zástupce vysokonapěťové (HV) řady generátorů čisté energie, založeného na termoelektrickém principu. Termoelektrický generátor eTEG HV56 je schopen účinného provozu již od rozdílu teplot pouhých 10K. V kombinaci s bateriemi nebo jiným systémem uchování energie, nabízí HV56 vhodné řešení pro získání energie v celé řadě aplikací, jako jsou bezdrátové senzory, automobilové, avionické, průmyslové a nebo zdravotnické aplikace.


Obr. 1: Miniaturní termoelektrické generátory HV14 a HV56

Základní vlastnosti:

  • Maximální výstupní výkon 6W
  • Výkonová kapacita 58 W/cm2
  • Vnější rozměry 3,1 x 3,3 mm
  • Extrémně nízká tloušťka 0,56 mm
  • Zlacené piny na horní i spodní straně pouzdra
  • Splňuje RoHS

HV56 je schopen produkovat až 1,5 mW výstupního výkonu a 0,25 V bez zátěže, při termodynamickém teplotním rozdílu 10K (rozdílu teplot 10 °C) a ploše pouhých 11 mm2. Při rozdílu 50K, produkuje HV56 dokonce až 36,5 mW výkonu při napětí 1,25 V naprázdno. Modul je navíc velice tenký, pouze 0,6 mm, což dále umožňuje jeho libovolnou konfiguraci pro dosažení vyššího napětí a výstupního výkonu.


Obr. 2: Delta T vs. Qc při 25 °C a COP vs. QC při 25 °C

Použitím termoelektrických generátorů elektrické energie (TEGs), ve kterých rozdíl teplot vytváří elektrický potenciál, lze snadno zužitkovat odpadní teplo z tepelného zdroje a přeměnit ho na elektrickou energii. Například pro použití jako alternativní zdroj energie. Ve většině zdrojů odpadního tepla je však třeba zároveň počítat s neustálým kolísáním rozdílu teplot. Jeho absolutní hodnota je obvykle závislá na celé řadě faktorů, jako je čas, rychlost větru, aktuální ztrátový výkon a řada dalších.


Obr. 3: Provedení a základní rozměry eTEG HV56

Ideálním řešením je tedy kombinace termoelektrického generátoru a obvodu pro udržování a skladování energie, jako jsou kupříkladu dříve představené Step-Up pracující od 20 mV nebo Nový Step-Up od 250mV. Jedině tak lze zajistit ustálený stav zdroje energie z proměnného zdroje tepla.


Obr. 4: Příklad zapojení obvodu Linear Technology LTC3105

Dostupnost a cena:
eTEG HV56 je RoHS slučitelný a vyrobený za použití eutektické zlato-cínové (AuSn) pájky, která při montáži umožňuje použití teploty až 320 °C. Moduly jsou od výrobce k dispozici s dodací lhůtou 8 až 10 týdnů. Pro získání cenové nabídky, kontaktujte prosím výrobce.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

Nextreme Scales Up With New eTEC HV56 Electronics Cooler
eTEC™ hv56 Thermoelectric Cooler
Cooling & Temperature ControlGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-RS232
Převodník TCP/IP <-> RS232 s RJ45 konektorem.
Skladem od 600 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007