. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Pandatron v mobilním telefonu
15. listopadu 2010 - 9:46 | Pandatron | Pandatron v mobilním telefonu | Komentářů: 6  

Pandatron v mobilním telefonu

Konečně je to tu! Spustili jsme mobilní verzi webu Pandatron, přinášející ty nejdůležitější informace v přehledné podobě i na mobilní telefony.

Ani tomu není tak dávno, co jsme jako první server v oboru využili moderního způsobu zabezpečení našich informací. V současné době se tak můžeme pochlubit, že jako jediné česko/slovenské informační centrum pro konstruktéry elektronických zařízení, využíváme technologie DNSSEC.

Princip DNSSEC:
DNSSEC používá asymetrické šifrování (jeden klíč pro zašifrování a druhý klíče na dešifrování). Podobný princip se používá pro šifrování a elektronické podepisování elektronické pošty (OpenPGP, S/MIME). Držitel domény, která používá DNSSEC, vygeneruje privátní a veřejný klíč. Svým privátním klíčem pak elektronicky podepíše technické údaje, které o své doméně do DNS vkládá. Pomocí veřejného klíče, který je uložen u nadřazené autority jeho domény, je pak možné ověřit pravost tohoto podpisu. I na úrovni domény .cz (tzv. národní doména, top-level doména, TLD) jsou technická data v DNS elektronicky podepsána a veřejný klíč k tomuto podpisu je opět správcem registru předán nadřazené autoritě (celosvětové kořenové servery DNS). Vytváří se tak hierarchie, která zajistí důvěryhodnost údajů, pokud není v žádném svém bodě porušena a všechny elektronické podpisy souhlasí. Zdroj: Wikipedie.


Obr. 1: Napadení DNSSEC
zdroj: CZ.NIC

Mobilní Pandatron:
Aktuálním tématem však není DNSSEC, nýbrž přístup z mobilních telefonů. Velká skupina lidí dnes k návštěvě internetových stránek využívá svých mobilních telefonů. Obvykle je to z míst, kde nemají, nebo ani nechtějí, mít přístup ze stolního počítače, notebooku či tabletu. Tedy především z dopravních prostředků, studijních prostor školských zařízení a řady dalších míst. Všude tam jsou mobilní telefony snadnou bránou k informacím, uložených na internetových stránkách.

Bohužel, ani v těch nejnovějších zařízeních se systémem Windows Mobile nebo Android není načítání klasických webových stránek stejně rychlé jako na počítači. Je to z důvodu omezeného výpočetního výkonu mobilních procesorů a samozřejmě i pracovní paměti. Z toho důvodu dnes většina rozsáhlých internetových portálů využívá i druhé, mobilní verze webu. Zde je obvykle kladen důraz na rychlou a snadnou dostupnost informací, při současné minimalizaci grafických prvků.

Nyní se svého mobilního provedení dočkal i náš server. To znamená, že opět jako jediné česko/slovenské informační centrum pro konstruktéry elektronických zařízení, nabízíme snadný přístup k informacím i prostřednictvím mobilních telefonů.


Obr. 2: Úvod titulní stránky webu m.pandatron.cz

Aktuální stav:
V současné chvíli je na adrese m.pandatron.cz přístupná testovací verze mobilního rozhraní.
Dostupné jsou:

  • Všechny články včetně grafických prvků a souborů ke stažení
  • Bleskovky
  • Nadcházející události


Obr. 3: Hlavní menu

Z toho vyplývá, že jsou v současné dostupné již všechny základní informační kanály, známé ze standardního webového rozhraní Pandatron.cz/.sk.

Možnosti konfigurace:
V záložce Nastavení je možné provést základní konfiguraci mobilního rozhraní, jako je:

  • Použití diakritiky
  • Zobrazení obrázků v přehledech článků
  • Omezení šířky článků a velikosti jejich obrázků
  • Zvýraznění hlavního menu pro ovládání prstem


Obr. 4: Aktuální možnosti konfigurace

Nastavení se ukládá do webového prohlížeče s pomocí prvků Cookie, které je tedy potřeba mít povolené.

Na mobilním rozhraní webu Pandatron.cz/.sk se nadále pracuje. Připomínky a návrhy jsou vítány.
Více informací o novinkách a změnách na webu je možné nalézt v příslušném Diskusním fóru.

Odkazy & Download:
Domovská stránka Pandatron.cz
Diskusní fórum - Novinky na Pandatronu

Mobilní verze webu PandatronGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...

host
6. Dne 15. 02. 2011 v 14:42 zaslal host
Komentáře
Taky bych se přimlouval za ty komentáře. Jinak je to super. :-)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MODUL - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007