. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Programovatelný proudový omezovač s obvody Maxim
16. listopadu 2010 - 8:49 | Pandatron | Programovatelný proudový omezovač s obvody Maxim | Komentářů: 0  

Programovatelný proudový omezovač s obvody Maxim

Programovatelný proudový omezovač je možné vytvořit i bez použití mikrokontrolérů a datových převodníků. Základem následujícího zapojení je napěťová nábojová pumpa (U1) a zesilovač měřeného proudu (U2) se dvěma tranzistory typu MOSFET vodivosti N. Hodnota proudového omezení je určena prostřednictvím rezistorů.

Dnes je k dispozici celá řada obvodů, umožňujících vytvoření programovatelného proudového omezovače. Obvykle však všechny vyžadují přímou spolupráci s mikrokontrolérem nebo datovým konvertorem (ADC) – případně obojím. Jako možnou alternativu představila společnost Maxim obvod uvedený na obr. 1, umožňující konfigurovatelnou proudovou limitaci bez programovatelného řídicího obvodu. Složen je pouze z jediného obvodu v miniaturním provedení SOT-5 a několika externích komponent. Mezní hodnota proudové limitace je určována hodnotami rezistorů.


Obr. 1: Obvod konfigurovatelné proudové limitace s produkty z portfolia firmy Maxim

Obvod je složen z napěťové nábojové pumpy (U1) typu MAX1682, operačního zesilovače (U2) MAX4376 a dvou tranzistorů typu MOSFET-N. U1 vytváří dvojnásobné napájecí napětí pro elektrodu gate tranzistoru Q2. Obvod zesilovače U2 20-krát zesiluje úbytek napětí ze snímacího rezistoru (R SENSE). Jeho výstup je upraven odporovým děličem R2/R3 a vede na gate tranzistoru Q1, který s pomocí rezistoru R1 vytváří řídicí napětí pro tranzistor Q2.

Výstupní napětí U2 je dvacetinásobkem rozdílu potenciálů RS+ a RS-, ovšem s omezením rozsahu na 2 V. Na obr. 2 je uvedena reakce obvodu na prudký nárůst výstupního proudu. Je vidět, že proud rychle vystoupá až na hodnotu 20 A, ovšem velice rychle (po 20us) dojde k jeho ustálení na nastavenou mez 7,25 A.


Obr. 2: Reakce obvodu na skokové zvýšení zátěže

Povolená hodnota „rozběhového“ proudu je dána především velikostí snímacího rezistoru. Například hodnota 10 mOhm (z obr. 1) zajišťuje proud v hodnotě 100mV/10mohm = 10 A. Na uvedený špičkový proud je samozřejmě třeba dimenzovat i použité tranzistory Q1 a Q2, spolu s hodnotami rezistorů R1 – R3. Na obr. 3 je příklad závislosti hodnoty R1 a mezního proudu obvodu z obr. 1.


Obr. 3: Příklad závislosti mezního proudu a R1 obvodu z obr. 1 při napájecím napětí 5 V

Více zajímavých aplikačních poznámek analogových a digitálních obvodů, naleznete na webových stránkách společnosti Maxim.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů

Simple current limiter is programmable
Informace o MAX1682
Informace o MAX4376GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-320FW
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním RS232 / TTL.
od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007