. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
ABB na Mars
25. listopadu 2010 - 7:31 | Pandatron | ABB na Mars   verze pro tisk

ABB na Mars

Kanadská vesmírná agentura zvolila ABB na dodávku hlavního komponentu pro satelit, který bude vypuštěn v roce 2016 k planetě Mars. Interferometrická část přístroje MATMOS, který bude vyhodnocovat chemické složení atmosféry Marsu, bude zkoumat známky života.

ABB se podílí na misi Kanadské vesmírné agenturu (CSA) dodávkou kosmického interferometru, který bude tvořit hlavní část přístroje v satelitu, jenž bude zkoumat atmosféru Marsu při hledání biologických zdrojů metanu a následně i známek života. Tento přístroj známý pod názvem MATMOS (Mars Atmospheric Trace Molecule Occultation Spectrometer) je výsledkem spolupráce mezi California Institute of Technology (Caltech), CSA a Jet Propulsion Laboratory (JPL) společnosti NASA.

MATMOS byl vybrán společností NASA a Evropskou kosmickou agenturou k vypuštění na palubě satelitu ExoMars Trace Gas Orbiter, které je stanoveno na rok 2016. Jeho posláním bude pohybovat se po oběžné dráze kolem rudé planety.

Prvním cílem této mise je charakterizovat chemické složení atmosféry Marsu. Spektrometr, který obsahuje interferometr navržený a postavený společností ABB, bude provádět detekci molekul metanu a sledovat je v atmosféře Marsu. Bude schopen měřit rozložení metanu a určovat jeho typ (biologický nebo geologický) a rovněž bude měřit stopy dalších plynů.

Vývoj interferometru v přístroji MATMOS vychází z předchozí spolupráce ABB s Kanadskou vesmírnou agenturou na satelitu ACE/SciSat-1. Tento satelit byl na oběžné dráze více než sedm let a jeho výkonnost daleko předčila očekávání vědecké veřejnosti.

Více informací na: http://www.abb.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007