. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Rušičky GPS signálu
12. prosince 2010 - 10:33 | Pandatron | Rušičky GPS signálu | Komentářů: 28  

Rušičky GPS signálu

Přiblížení aktuálního trhu s rušičkami GPS navigačních systémů a modifikátory. Druhá část článku patří praktické konstrukci jednoduché rušičky, pracující v pásmu L1 GPS.

Ruku v ruce s tím, jak roste počet monitorovaných firemních automobilů pomocí GPS/GSM zařízení, roste zároveň poptávka po rušičkách GPS signálu. Nechme nyní stranou otázky korektnosti vůči zaměstnavateli a vůbec legálnosti takového zařízení v té které zemi a podívejme se na technickou stránku věci.

V současné době je na trhu dostupná celá řada těchto zařízení, lišících se především výstupním výkonem a cenou. Po technické stránce se téměř vždy jedná o jednoduchý oscilátor, zahlcující GPS přijímače náhodným šumem. Vzhledem k tomu, že přijímaný GPS signál je od vzdálených navigačních satelitů již tak velice slabý a je nutná přímá viditelnost, není k jeho zarušení potřeba téměř žádný výkon. Však i samotné GPS přijímače mývají často problém se všudy přítomným „elektrosmogem“, bránícím jejich korektnímu provozu. Pěkný článek k tomuto tématu je například Navigace začínají bloudit. Stačí k tomu rušička za tři tisíce.

Dnes je na trhu dostupná celá řada GPS rušiček, pocházejících především od výrobců z Asijských zemí. Ceny těch nejlevnějších se pohybují kolem 1 000 Kč a v ceně od 2 000 Kč je možné získat kombinované rušičky, pracující zároveň v pásmu mobilních telefonů. Na následujícím obrázku je snad nejlevnější dostupné profesionální zařízení, pracující na frekvenci 1575 MHz s výstupním výkonem 100 mW. Dostupné je například v eshopu ikup.cz v ceně kolem 800 Kč.


Obr. 1: Profesionální rušička GPS signálů v ceně 800 Kč
zdroj: ikup.cz

Dále jsou dnes dostupná i komplexní digitální zařízení, mají za cíl zmást GPS přijímače. Tedy nikoliv prosté rušičky signálu za satelitu, nýbrž kompletní vysílače falešné (podstrčené) polohy. Jedná se o poměrně složitá zařízení, přijímající aktuální polohu viditelných satelitů, kterou následně opět vysílají, ovšem již modifikovanou a s vyšším výkonem.


Obr. 2: GPS Receiver/Spoofer od Paula Kintnera

Například je v tomto směru možné zmínit již dva roky starý článek Výzkumníci přinášejí nepříjemné otázky tím, že prezentují praktický způsob ovlivnění polohy GPS navigačních přístrojů.


Obr. 3: Prezentování zařízení pro ovlivnění polohy GPS navigačních přístrojů

Konstrukce jednoduché GPS rušičky
Vraťme se však zpět k obyčejným ručičkám. Že se ve skutečnosti nejedná o nikterak složité zařízení a že si lze něco podobného postavit i doma, přesvědčí následující konstrukce. Na internetových stránkách je pod heslem „GPS Jammer“ dostupná skutečně velká řada konstrukcí, lišících se jak svou složitostí, tak i výstupním výkonem. Následující konstrukce pochází ze stránky Simple CW GPS Jammer, umístěné na serveru Homebrew Military & Espionage Electronics. Ten podobných konstrukcí obsahuje celou řadu a navíc je i jakýmsi archivem i pro teoretické články a vědecké rozbory této problematiky. Zájemcům jej doporučuji k návštěvě.


Obr. 4: GPS rušička těsně před sestavením

Jedná se o jednoduchou rušičky pásma L1 GPS frekvence 1575,42 MHz. Základem je polovodičový oscilátor Fox Electronics Jito s výstupní frekvencí 225,06 MHz. Výstupní signál oscilátoru je dále veden na kmitočtový filtr, propouštějící pouze sedmou harmonickou, tedy 1575,42 MHz. Jde o klasický SAW filtr GPS pásma, používaný ve většině zařízení pro zlepšení selektivity. Získaná harmonická frekvence je dále zesílena pomocí VF zesilovače Mini-Circuit VNA-25 MMIC, který budí malou Yageo anténu pro povrchovou montáž. Napájení je zajištěno regulátorem 78M05 s výstupním napětím 5 V.


Obr. 5: Schéma zapojení GPS rušičky

Uvedené zařízení omezuje svůj provoz na tzv. Continous Wave (CW) soustředěné rušení GPS L1 frekvence. Výstupní výkon je velice malý, z toho plyne i dosah, který nepřevyšuje několik málo metrů. To platí při použití klasických levných tzv. Standard Positioning Service (SPS) GPS navigačních přijímačů, dostupných dnes v každém obchodě. Dokonalejší a zároveň dražší GPS systémy však uvedený šum dokáží docela spolehlivě odfiltrovat. V tom případě je nutné použít náročnější, širokopásmové rušičky.

Uvedené hlavní prvky zařízení jsou obvykle dostupné u globálních distributorů. Na jejich konkrétním typu příliš nezáleží, pouze je nutné dodržet shodné vlastnosti (především frekvenci a napájecí napětí). V původním článku jsou uvedeny následující zdroje:

  • Oscilátor 225,06 MHz od Fox Jito je dostupný například u Mouseru pod označením Jito-AC3AE-225.060
    Jde o klasické 14-pinové pouzdro DIP s napájecím napětím 3,3 V. Na fotografiích je požita starší verze, provozovaná na +5V DC. Tyto oscilátory jsou vyráběny až na základě poptávky, takže jejich dodání může trvat i několik týdnů.
  • SAW filtr pro GPS pásmo je dostupný například v Digi-Key a to pod označením 535-9239-2-ND.
    Jde o filtr ABRACON s oficiálním označením AFS1575.42S4. Dostupný je pouze s rozměry 3 x 3 mm, takže je s ním potřeba pracovat velice opatrně.
  • GPS anténa pro povrchovou montáž je rovněž dostupná například v Digi-Key a to pod označením 311-1225-ND.
    Jedná se o GPS anténu Yageo 4313-114-00158 SMT. Místo ní lze samozřejmě použít libovolnou jinou (přijímací) GPS anténu, nebo alespoň 47 mm dlouhý kus drátu.

Na následujícím obrázku je rozdělaný klasický automobilový nabíjecí adaptér pro mobilní telefony, určený do konektoru cigaretového zapalovače. Ten byl použit jako základ pro uvedenou konstrukci GPS rušičky.


Obr. 6: Automobilový nabíjecí adaptér pro mobilní telefony

Zde je již fotografie osazené desky GPS rušičky, upravené do vhodného tvaru.


Obr. 7: Osazená deska GPS rušičky

Finální fotografie byla již uvedena na obr. 4.
Na následujícím obrázku je signál zachycený přehledovým přijímačem – skenerem AR8000.


Obr. 8: Signál GPS rušičky na přehledovém přijímači

Závěr:
Uvedená konstrukce má za cíl seznámit čtenáře se současnými základními možnostmi v tomto oboru. Využitím pouhých tří prvků a koncepce: Oscilátor – Filtr – Zesilovač je možné během doslova pár minut vytvořit podobnou rušičku prakticky pro libovolné frekvenční pásmo. Na následujícím obrázku je dobře patrný minimální výkon, potřebný pro dosažení žádaného pokrytí.


Obr. 9: Výkon GPS rušičky vs. pokrytá plocha

Na uvedených stránkách autora konstrukce je možné nalézt celou řadu dalších informací a to zdaleka ne jen pro GPS zařízení. Na následujícím obrázku je uveden příklad zapojení složitější GPS rušičky, využívající obvodu PLL a funkce náhodně „rozprostřeného spektra“.


Obr. 10: Dokonalejší provedení GPS rušičky ze stránky GPS (L1) Jammer

Rušení GPS signálu je v ČR zakázáno, proto se zříkáme jakékoliv odpovědnosti za vaše činy.

Odkazy & Download:
Nejmenší GPS rušička - ikup.cz
Navigace začínají bloudit. Stačí k tomu rušička za tři tisíce
Výzkumníci přinášejí nepříjemné otázky tím, že prezentují praktický způsob ovlivnění polohy GPS navigačních přístrojů

GPS (L1) Jammer
Simple CW GPS Jammer
The Black Spot - GPS Jammer with 3.4W EQP
Cellular Phone/GPS "Burst" Tracking Device Jammer
GBPPR Cellular Phone & GPS Jammers!
Civilian & Military GPS under jamming (YouTube)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (28):

Zobrazit starší 30 dnů (28)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TK4100ISO-CARD
ISO karta pro RFID R/O s frekvencí 125kHz ve standardu TK4100
Skladem od 8 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007