. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Racetrack – nová generace pamětí
13. prosince 2010 - 8:17 | Pandatron | Racetrack – nová generace pamětí | Komentářů: 4  

Racetrack – nová generace pamětí

Racetrack je jedna z řady nových technologií, snažících se o nahrazení stávajících pevných disků a pracovních pamětí počítačů jedinou, univerzální technologií.

Představte si počítač, který místo pevných disků používá výhradně jen paměťové čipy. Nejen, že se tak podstatně zvýší jeho odolnost proti vibracím a nárazům, ale zároveň klesne spotřeba a rychlost přístupu k datům se zvýší o více než 100 000 krát. Nedávné laboratorní pokroky v oblasti nanomagnetizmu, provedené ve Švýcarském federálním technologickém institutu, vytvořili základ pro paměťové čipy Racetrack (Racetrack = závodní dráha / kruhový dopravník). Informoval o tom sám autor technologie, Paul Scherrer.


Obr. 1: Jednotlivé bity uložených informací jsou posunovány kolem čtecích a zapisovacích pásků. Stojí za tím interakce spinově polarizovaného proudu, dosahující závratných rychlostí.
autor: Ben Coxworth

Samozřejmě, současné moderní pevné disky, používané především v počítačích, jsou dostatečně levné a nabízejí vysokou hustotu zápisu. Vzhledem k pokrokům v polovodičových technologiích jsou však velmi pomalé. Výsledkem je neustálé kopírování dat z pevného disku do pracovní pamětí RAM, představující například 2-3 minuty spouštění počítače. Pokud se tento čas vynásobí počtem počítačů na celém světě, získáme spotřebu energie v řádech stovek milionů dolarů, která je tím bezúčelně ztracena.

Nové řešení využívá organizaci velkého množství dat v rychlé paměti, připomínající konzistentní způsob uložení informací, dříve osvědčený při použití ve VHS videokazetách. Je však pravdou, že tady veškerá podobnost s VHS končí.


Obr. 2: Na jediném čipu lze implementovat miliony až miliardy nanovláken.
autor: Ben Coxworth

V navrhovaném systému se pro záznam dat používají železo-niklová nanovlákna, jejichž velikost je milionkrát menší než u klasických magnetických pásků. Na rozdíl od pásek, nemá tento systém žádné mechanické pohyblivé části. Proces záznamu a čtení dat je prováděn pomocí rotujícího-polarizovaného proudu s vysokou rychlostí. Jen pro představu, pokud by bylo možné použít takovou rychlost na magnetický pásek, mohla by být celá videokazeta přečtena za méně než jednu sekundu.

Pro realizaci této myšlenky je však nezbytně nutné zajistit, aby každá část média byla jasně oddělena od sousedních. Jen tak je možné číst uložená data spolehlivě. Dosažení tohoto účinku je možné využitím doménových stěn a magnetických vírů.


Obr. 3: Detailní rozkreslení principu zápisu a čtení dat z pamětí racetrack v podání firmy IBM

Vědci v laboratoři nanomagnetických matriálů, pod vedením Mathiase Kläui, měřením magnetických doménových vírů zjistili, že uvedené fyzikální jevy umožňují dosažení mnohem vyšší rychlosti přenosu informací, než se původně očekávalo.

Výsledky uvedených studií jsou na internetu zveřejněny v časopise Physical Review Letters, kde jsou pro zájemce k dispozici další informace. Význam uvedených výsledků byl zároveň potvrzen vědci v Curychu Research Center společnosti IBM, zahrnující schopnost vytvoření paměťových čipů s miliony či miliardami nanovláken.

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.

Pokud vše půjde tak, jak je nyní předpokládáno, jsou nové paměťové čipy na trhu očekávány nejpozději během příštích 5 - 7 let.

Odkazy & Download:
IBM Moves Closer to New Class of Memory
'Racetrack memory' could be 100,000 times faster than hard drivesGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO8R - USB - 8x relé
Modul PUSBIO8R patří do skupiny USB relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny osmi výkonovými relé. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007