. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Zvláštní oscilátor
Zajímavý oscilátor na 1,5V

Zajímavý oscilátor na 1,5V

Na obrázku je schéma jednoduchého oscilátoru pracujícího již asi od 1V. S tímto oscilátorem si jistě užijete spoustu legrace, protože má jednu takovou zvláštnost. Když totiž na výstup připojíte obyčejný malý reproduktor a potenciometrem nastavíte bod kdy oscilátor začne kmitat, tak při dotyku prstem na membránu reproduktoru můžete měnit výšku zvuku. Pokud máte potenciometr správně natočený je možné dotykem oscilátor i zastavit a spustit ho třeba tím, že praštíte do stolu na kterém reproduktor leží.
Oscilátor má však jednu malou nevýhodu a to že alespoň jeden z tranzistorů musí být germaniový. Já jsem použil germaniový PNP a jako T1 mám zapojený obyčejný tranzistor typu KC239. Pokud máte germaniový tranzistor pouze typu NPN, tak ho zapojte jako T1 a jako T2 použijte jakýkoliv PNP tranzistor například BC327. Otáčením potenciometru P1 se nastaví bod kdy oscilátor kmitá. Tento bod je v celém rozsahu pouze jeden a je docela malý, proto je třeba potenciometrem otáčet pomalu. Tento bod je na potenciometru umístěn na jeho kraji kdy má nejmenší odpor a proto by bylo lepší použít potenciometr s hodnotou třeba jen 1kW nebo i méně. Ale není dobré zapojit místo potenciometru nějaký odpor, protože by se oscilátor nemusel rozkmitat. Hodnota tohoto odporu totiž závisí na napájecím napětí.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...

host
6. Dne 07. 05. 2013 v 20:22 zaslal host
frekvencia
aku to ma priblizne frekvenciu?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-TTL
Převodník TCP/IP <-> TTL UART s 3,3V úrovněmi a RJ45 konektorem.
Skladem od 650 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007