. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Integrovaný zesilovač třídy D
4. ledna 2011 - 9:17 | Pandatron | Integrovaný zesilovač třídy D | Komentářů: 3  

Integrovaný zesilovač třídy D

Integrovaný nízkofrekvenční zesilovač třídy D s obvodem SSM2301. Zesilovač nevyžaduje použití externího filtru a do připojeného reproduktoru je schopen dodat výkon až 1,4 W.

Základem zesilovače je nový integrovaný obvod firmy Analog Devices. Obvod s označením SSM2301 je určen pro konstrukci koncových nízkofrekvenčních zařízení moderních aplikací a u nás je v kusovém množství dostupný v ceně kolem 30 Kč. Více informací o dostupnosti je dále uvedeno na konci článku.


Obr. 1: Vnitřní blokové schéma obvodu SSM2301

Obvod SSM2301 je navržen pro dodání optimalizovaného výkonu v multimediálních a komunikačních zařízeních, jako jsou například mobilní telefony a smartphony. Pro svou funkci vyžaduje pouze naprosté minimum externích součástek a pracuje při napájecím napětí v rozmezí 2,5 V až 5,0 V. Maximální výstupní výkon obvodu je 1,4 W.


Obr. 2: Rozmístění pinů na dostupných provedeních obvodu

Předností obvodu SSM2301 je jeho vysoká účinnost a nízký modulační šum, díky čemuž nevyžaduje použití externích LC filtrů, obvyklých u klasických zesilovačů třídy D. Výstupní výkon obvodu SSM2301 je 1,4 W do 8 ohmové zátěže, při 5 V napájecím napětí, 85% zkreslení a více než 98 dB SNR. Jelikož je obvod primárně určen do malých mobilních zařízení, nabízí rovněž režim spánku. V tzv. MicroPower režimu je maximální spotřeba obvodu ze zdroje pouhých 30 nA.

Doporučené aplikace obvodu SSM2301:

  • Mobilní telefony
  • MP3 přehrávače
  • Mobilní herní zařízení
  • Jiné přenosné a bateriově napájené zařízení
  • Vzdělávací hry

Obr. 3: THD+N vs. výstupní výkon
 
Obr. 4: THD+N vs. frekvence

Samozřejmostí je integrované ošetření přechodových stavů při zapnutí a vypnutí obvodu. Tím je zabráněno vzniku klasických nepříjemných lupanců při aktivaci a deaktivaci zesilovače. Jelikož je obvod určen do mobilních a zároveň aktivně komunikujících zařízení, je rovněž navržen s cílem dosažení co nejvyššího útlumu zvlnění na napájecím napětí. Především jde o velmi krátké napěťové pulsy, pocházející z GSM a RF obvodů zařízení. Hodnota PSRR je typicky 63 dB na 217 Hz.


Obr. 5: Schéma zesilovače, vycházející z doporučení výrobce obvodu

Zisk obvodu lze pomocí jediného pinu nastavit na hodnotu 6 dB nebo 12 dB. Samozřejmě lze však využít standardní provedení s odporovým děličem na jeho vstupu. Obvod SSM2301 je určen pro použití ve spotřební elektronice, čemuž odpovídá i pracovní rozsah teplot od -40 do +85 °C.

Dostupnost a cena:
Obvody SSM2301 jsou u nás skladem dostupné například u distributora Farnell. Maloobchodní ceny obvodů začínají pod 20 Kč a končí zhruba na 30 Kč u kusových objednávek. Více informací o obvodu je možné získat na následujících odkazech a v technické dokumentaci výrobce.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů

Informace o obvodu SSM2301
Informace o SSM2301-EVALZ
SSM2301 - Data SheetGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 03. 03. 2012 v 07:48 zaslal host
Těch 85%zkreslení
mělo znamenat asi 85 % účinnost...


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Aktivní GPS anténa 2JM011
Aktivní anténa GPS zajišťuje kvalitní a čistý signál i za zhoršených podmínek.
od 172 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007