. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Časovač 2
Pandatron | Časovač 2 | Komentářů: 3  
Časový spínač 2 (pro terárium)

Časový spínač 2
(pro terárium)

Tento časovač byl původně navržen na spínání ventilátoru v teráriu, nic ovšem nebrání jeho použít kdekoliv jinde. Časovač pracuje tak, že je asi hodinu v klidu a poté asi na 7 minut sepne ventilátor a znova je hodinu v klidu.

Jelikož zde není potřeba velká přesnost, byl jako základ použit časovač NE555. Zapojení s tímto časovačem je i s popisem v článku Časovač 1 a tak ho zde nebudu moc popisovat. Jan to, že je zde zapojen jako AKO. To znamená, že jeho časování není spoustěno tlačítky, ale samo se neustále opakuje.
Čas je nastaven součástkami R1, R2 a C1 a bylo změřeno, že je asi 7 – 8 minut. Takto dlouhé impulsy se vedou z vývodu č.3 přes filtr (jinak IO při takto pomalém přepínání měl snahu kmitat) na vstup IO2 – 4017. Tento IO slouží jako čítač do deseti (má deset výstupů) a na prvním z nich je připojen tranzistorový zesilovač, indikační LED a relé, které spíná ventilátor (jeho kontakty zde nejsou nakresleny). IO tedy v prvním kroku sepne na asi 7 minut ventilátor a ve zbývajících devíti krocích (7 × 9 = 60 minut) je v klidu.
Po připojení napájení se IO2 dostane do náhodné pozice a tak málo kdy sepne ventilátor hned po připojení napájení. Ale musí se čekat, až „dokrokuje“ k místu, kde je ventilátor. K ověření funkce je vhodné připojit k R2 paralelně druhý odpor o velikosti například jen 10k.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
RTL SDR-3+
Nová generace moderních, snadno použitelných RTL SDR přijímačů vychází z vynikajících vlastností obvodů R820T.
Skladem od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007