. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Rozšíření vstupního rozsahu OZ
17. ledna 2011 - 8:00 | Pandatron | Rozšíření vstupního rozsahu OZ | Komentářů: 4  

Rozšíření vstupního rozsahu OZ

Společnost Maxim vydala minulý týden zajímavou aplikační poznámku pro konstruktéry analogových obvodů, přibližující možnost rozšíření rozsahu vstupního napětí standardních operačních zesilovačů.

Ve většině moderních aplikací jsou operační zesilovače provozovány buď při napětích nad 5V (nebo ±2,5V), nebo naopak nižších. Avšak i v nových aplikacích se dnes poměrně často setkáváme se situací, kdy je potřeba zpracování mnohem širšího rozsahu vstupního napětí. Především se jedná o průmyslové a automatizační systémy, kde je takové napětí nezbytné. V těchto aplikacích je potřeba použít tzv. vysokonapěťové operační zesilovače, které jsou však často velice drahé a bbývají i hůře dostupné. Jedním z možných řešení takového problému je obvod na obr. 1, rozšiřující vstupní rozsah libovolného OZ. Princip obvodu je ve vytvoření tzv. virtuální země a posuvu napájecího napětí, s využitím vysoké vstupní impedance klasického CMOS operačního zesilovače. Výhodou je velice dobrá linearita a stabilita v mnohem širším rozsahu vstupního napětí.


Obr. 1: Využitím stabilizátoru s nízkým úbytkem napětí je možné rozšířit rozsah vstupního napětí operačního zesilovače

Obvod na obr. 1 využívá šikovně svůj vlastní výstup pro vytvoření umělé země a posun pracovního napětí až k hodnotě 76V. Pro následné získání napájecího napětí je využit stabilizátor s nízkým úbytkem (LDO) – obvod IC2, jehož výstup je připojen k napájecímu pinu operačního zesilovače. Takto napájený zesilovače vykazuje především vysokou impedanci a velmi nízký proud CMOS vstupů, nepřekračující hodnotu 1 pA. Z dalších vlastností je možné zmínit především linearitu, lepší než 1 ppm při ±20 V vstupního napětí a ±24 V napájecího napětí. Dále pak velice nízkou hodnotu vstupního offsetu a teplotní drift, který je shodný s klasickým uspořádáním použitého operačního zesilovače.

Graf na obr. 2 zachycuje výstup napěťového sledovače se vstupním signálem trojúhelníkového průběhu o frekvenci 400 Hz a výstupním napětí 20 Všš.


Obr. 2: Průběh výstupního napětí jednoduchého sledovače při 400 Hz trojúhelníkového vstupního signálu

Obvod MAX4162 (IC1) patří do skupiny precizních, tzv. MicroPower, operačních zesilovačů se šířkou pásma až 200kHz. Stabilizátor typu MAX6771 (IC2) produkuje pevné výstupní napětí +3,3 V, napájející operační zesilovač IC1. Na společném (zemním) pinu IC2 je podle zpětné vazby IC1 přítomná úroveň vstupního napětí, posílená tranzistorem Q1. Stabilizační dioda D1 s konstantním proudem 4,5 mA vytváří klidový proud pro řízení Q1a výstupní proud v případě, kdy hodnota vstupního napětí klesne pod úroveň společného potenciálu. Sériová RC kombinace R1 a C3 posouvá kompenzaci pro stabilizaci obvodu při daném klidovém proudu tranzistoru Q1.

Rozpětí výstupního napětí omezují pouze vlastnosti LDO stabilizátoru a zdroje konstantního proudu (D1). V případě obvodu MAX6771 je rozsah výstupního napětí 76V, případně podle provozního omezení tranzistoru Q1, vytvářejícího hodnotu výstupního napětí.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů

Extending the input voltage range of standard op amps
Informace o MAX4162
Informace o MAX6771GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007