. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Novinky na Pandatronu
17. ledna 2011 - 10:02 | Pandatron | Novinky na Pandatronu | Komentářů: 2  

Novinky na Pandatronu

Další přehled novinek, nových funkcí a změn posledních dnů na webu Pandatron.cz/.sk. Nyní se zaměřením na užitečné online aplikace.

Není tomu ani tak dávno, co jsme článkem Pandatron v mobilním telefonu představili hned několik novinek, týkajících se našeho serveru. Jak již název článku napovídal, šlo v první řadě o ostré spuštění mobilní verze webu Pandatron.cz/sk. Zjednodušená, lépe rozvržená, ale v první řadě datově nenáročná verze webu, dostupná na adrese m.pandatron.cz, si ihned našla cestu do stovek mobilních telefonů. Ze statistiky domény je velice dobře vidět, že největší vytížení je v době ranních a odpoledních cest do práce. Tímto bychom zároveň rádi poděkovali vám všem, kteří se s námi podělili o zkušenosti během uplynulých zhruba dvou měsíců provozu. Získané informace průběžně vyhodnocujeme a využíváme k dalšímu zdokonalování služby, která je v naší oblasti trhu zcela jedinečná.


Obr. 1: Úvod titulní stránky webu m.pandatron.cz

Stejně jako v případě uvedené mobilní verze webového rozhraní, je náš server Pandatron.cz/.sk na našem trhu jedinečný i v další minule představené technologii. Je to technologie zabezpečení - DNSSEC (Domain Name System Security Extensions), která byla více představena v uvedeném článku Pandatron v mobilním telefonu. Jak se z dřívějších útoků na naše DNS servery ukázalo, je dnes tato bezpečnostní technologie v praxi zcela nezbytná a je využívána všemi nadnárodními onlinovými službami. Přesto se nám v oblasti internetových magazínů, zaměřených rovněž na technologie kolem vývoje a výroby elektronických zařízení, nepodařilo na celém světě najít druhý podobně zabezpečený portál.

Online chat
Novinky posledních dnů bych rád zahájil vývojově nejnáročnější službou – Online chatem. Přesto, že jsme jej k Vánočním svátkům nadělili opět jako první již v roce 2009, za celou dobu provozu nebyl nijak dál vyvíjen a zůstal ve své původní podobě až do těchto dnů. Jelikož je ale především v odpoledních a večerních hodinách denně místem mnohdy docela vášnivých diskuzí kolem návrhu elektroniky a programování obvodů, žádal si svou modernizaci již delší dobu. Nyní, po několika desítkách hodin programátorské práce, je k dispozici zcela přepracované řešení, nabízející nejen odbornou diskuzi a místo pro získání rad od zkušenějších návrhářů, ale například i online sdílení návrhových dat apod.


Obr. 2: Nová podoba aplikace online chatu

Nyní je celý chat vytvořen s pomocí moderní technologie Ajax (JS). Díky tomu je nejen datově méně náročný, ale díky promyšlenému využití animovaných a interaktivních funkcí je i uživatelsky mnohem přívětivější.
Však se přijďte sami přesvědčit!


Obr. 3: Diskuze o programování a čidlech tlaků ze včerejšího odpoledne

SQL Injection
Mezi řadu dalších velkých novinek posledních dnů bych rád zařadil i rozsáhlou úpravu zdrojových kódů. Cílem úprav bylo v první řadě použití aktuálních trendů z oblasti analýz bezpečnostních rizik a tím maximalizace zabezpečení všech našich serverových aplikací. Jednou z těch nejnebezpečnějších technik útoků, které v uplynulých letech postihly například i společnosti Microsoft a statisíce dalších serverů, je tzv. SQL injection, zpřístupňující citlivé informace z uživatelských databází.


Obr. 4: Technika SQL Injection
zdroj: HSC Guides - Web App Security

SQL injection je technika napadení databázové vrstvy aplikace vsunutím (odtud „injection“) kódu přes uživatelský vstup a vykonání vlastního, samozřejmě pozměněného, SQL dotazu. Toto nechtěné chování vzniká při propojení aplikační vrstvy s databázovou vrstvou (téměř vždy se totiž jedná o dva různé programy) a jeho výsledkem je získání jakýchkoliv informací z databázových tabulek.

Aktuálně
Další novinkou je změna koncepce aktuálních informací, která se nyní s dostupnými informacemi snaží pracovat mnohem lépe než v minulosti. Přepracování se kromě struktury dat dočkala i aplikace na titulní stránce a následně i strana každé jednotlivé zprávy. Zároveň máme nyní možnost vidět o které zprávy je největší zájem a na ty se pak dále zaměřit.


Obr. 5: Příklad krátké zprávy

Zbytek na závěr
Kromě uvedených největších změn, prochází nyní celý web další změnou stylu. Rovněž jsou přidávány i různé malé aplikace, snažící se o zpříjemnění práce a zároveň zpřehlednění prezentovaných informací.
Více informací o všech novinkách a celý přehled změn bude přidán do příslušného Diskusního fóra.

Odkazy & Download:
Domovská stránka Pandatron.cz
Diskusní fórum - Novinky na Pandatronu

Mobilní verze webu Pandatron
Online chatGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 18. 01. 2011 v 15:27 zaslal host
Bez titulku
Já jsem s mobilní verzí webu spokojený. :-)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s integrovanou anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o anténu.
Skladem od 349 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007