. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
IR teploměr BASETech MINI 1
28. ledna 2011 - 7:17 | Pandatron | IR teploměr BASETech MINI 1 | Komentářů: 3  

IR teploměr BASETech MINI 1

Zkušenosti s bezkontaktním IR teploměrem BASETech MINI 1 a jeho praktický využití v elektronice. Jak přesné výsledky poskytuje a čeho bychom se měli vyvarovat?

Na internetu trochu postrádám články zaměřené na zkušenosti s elektronickými měřicími přístroji, jako jsou multimetry, osciloskopy, sondy, elektronické teploměry a další přístroje, které se v ČR prodávají. Jedním ze zajímavých výrobků je IR teploměr BASETech MINI 1.


Obr. 1: IR teploměr BASETech MINI 1

Jde o malý bezkontaktní teploměr, který se dá použít například k rychlému orientačnímu měření teploty výkonových součástek v elektronice. Rozsah měřených teplot je -33 °C až +220 °C, přesnost měření ±2 °C nebo 2% z naměřené hodnoty. Rozlišovací schopnost činí 0,1 °C a odezva cca 1 s. Teploměr má rozměry 10×93 mm a je v kovovém pouzdru. Napájení zajišťují dva články typu LR 44. Odběr proudu je maximálně 3 mA. Teploměr se vždy po určité době automaticky vypne (cca 15 s).

Zkušenosti při praktickém používání jsou vcelku dobré. Teploměr byl zkoušen při měření teploty plastových pouzder výkonových tranzistorů, černěných Al chladičů, plastových pouzder integrovaných obvodů a měření teploty povrchu různých výkonových rezistorů. Pro srovnání sloužil přesný kontaktní teploměr, jehož čidlo bylo vždy zafixováno na měřenou součástku. Teplota z referenčního teploměru se pochopitelně odečetla vždy až po ustálení.

Výsledek je přijatelný, naměřené hodnoty jsou při dodržení určitých základních zásad srovnatelné. Podmínkou správného měření s popsaným teploměrem je zejména malá vzdálenost od měřeného objektu. Dále je třeba upozornit, že hodnota zobrazená na displeji IR teploměru při měření na některých plochách, jako jsou například světlé Al chladiče podobné tomu na obrázku, nebude správná.

Toto omezení při měření teploty jednoduchými IR teploměry je ovšem obecně známé a potřebné upozornění najdeme i v návodu k teploměru. Přesto může být člověk v některých případech velikostí chyby nepříjemně překvapen. Při měření na šedobílém keramickém pouzdru výkonového rezistoru teploměr ukázal zcela nesmyslnou teplotu (chyba několik desítek procent).


Obr. 2: Příklad použití teploměru

Koupit či nekoupit popsaný teploměr? Při vývoji a opravách elektroniky může zmíněný teploměr udělat dobrou službu. Teploměrem se podařilo např. rychle zjistit přehřívání výkonového prvku v impulsním zdroji, odhalit problém s chlazením PC a optimalizovat chladič při vývoji měniče. Vzhledem k velmi krátké době odezvy známe teplotu ihned, ale pozor na některé povrchy. Pokud je to nutné, lze materiál na měřeném místě nejdříve natřít matnou barvou. Nejjednodušší řešení v nouzi nejvyšší - začernit část povrchu lihovým fixem. Zbývá dodat, že toto není reklamní článek, takže neuvádím odkaz na prodejce.

Autor: Nicolas J. Malaving

Odkazy & Download:
Infračervený teplomer Basetech MINI 1 (Conrad)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TK4100ISO-CARD
ISO karta pro RFID R/O s frekvencí 125kHz ve standardu TK4100
Skladem od 8 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007