. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Osciloskop ve vašem PC
Osciloskop ve vasem PC

Osciloskop ve vašem PC
(zdarma)

Pokud potřebujete jednoduchý osciloskop jen pro nějaké orientační měření, můžete využít váš počítač. Musíte v něm však mít zvukovou kartu, ale to už dnes není problém.
Vstupní signál se přivádí na mikrofonní vstup zvukové karty a tento program ho převádí na graf, který pak zobrazuje na monitoru.
Tento „osciloskop“ má ale řadu nevýhod, které však vyrovná fakt že je úplně ZADARMO. Především je to maximální měřitelná frekvence, ta je ovlivněna vstupem zvukové karty, který je přizpůsoben jen pro nf signál. Proto se tímto osciloskopem dá měřit signál maximálně do asi 15kHz. Další jeho nevýhodou je jeho vstupní citlivost. Na tu je sice v programu přepínač, ten ale slouží jen pro přepočet vstupního signálu na orientační velikost efektivního napětí. Přepnutím tohoto přepínače se vám napětí přepočítá, vstupní citlivost se však nijak nezmění. Proto doporučuji doplnit přívodní kabel o přepínač, kterým by se ručně přepínal odporový dělič. Tak to asi ty největší nevýhody.

Změnou přepínače označeného „Sample“ – vzorkování, je možné zvýšit frekvenci vzorkování a měřit tak signál o vyšší frekvencí. Zde je ukázka signálu pořízeného z běžného FM přijímače při nejnižším vzorkování a druhý obrázek je při maximální rychlosti vzorkování.

Dále je v horní části programu k dispozici přepínač označený „Focus“. Změnou tohoto přepínače se rozšíří, nebo naopak zúží „měřící čára“. V horní části programu jsou k dispozici tak tři tlačítka s jejichž pomocí je možné měřený signál vyjmout a vložit ho například do programu pro práci s obrázky a tam ho pak dále upravovat.

Při použití toho prvního tlačítka se vám naměřená hodnota převede do textového formátu (čísla s pozicí velikostí napětí) a je možné pak naměřenou hodnotu vložit do textového editoru. Tento text má ale 1000 řádek.

Po stisknutí druhého tlačítka se vyjme obrázek i s pozadím a třetím tlačítkem se vyjme jen naměřená křivka a mříž v pozadí a obrázek je celý černobílý.

Uvedené programy je možné stáhnout v sekci Download!GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (10):

Zobrazit starší 30 dnů (10)...

host
10. Dne 11. 01. 2015 v 11:59 zaslal host
Bez titulku
Jak by se dalo udělat aby pracoval od stejnosměrna ?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
BC-NBK AUREL
Přijímač AM 433.92MHz, BW=1,2MHz, -97dBm,+5V/3mA
od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007