. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Teploměr a vlhkoměr k PC
Teploměr a vlhkoměr k PC

Teploměr a vlhkoměr k PC

Teplota a vlhkost vzduchu jsou důležité veličiny pro posuzování klimatu místnosti a při sledování počasí. Jejich měření pomocí počítače mže být užitečné při dlouhodobém pozorování, plánování nebo automatickém řízení.

Protože měřící místa mohou být od PC značně vzdálena, mělo by se použít co nejjednodušší kabelové propojení. Díky „oklice“ využívající měření frekvence je možné bez problémů vedení dvouvodičovým kabelem až na vzdálenost 30 m.

 

Další výhodou měření frekvence je velmi dobrá rozlišovací schopnost dosažitelná jednoduchými prostředky.

Na obrázcích jsou oscilátory s klasickými časovači CMOS 555. Jako čidlo k měření teploty je použit malý keramický kondenzátor 22n. Jelikož ale existují různé typy, bylo by vhodné nahradit jeho rezistor 10k malým trimrem s hodnotou asi 20k. Tím by se pak jemně doladila hodnota podle nějakého jiného teploměru. Na druhém obrázku je měřič vlhkosti. Ten jako čidlo využívá vzduchový kondenzátor Philips jehož kapacita se zvětšuje s rostoucí relativní vlhkostí vzduchu.

Závislost frekvence na teplotě nebo vlhkosti není lineární, proto program provádí známými body interponaci. Proto se také tyto dva měřiče nevykazují nějakou velkou přesností, ale pro orientaci jistě postačí.

Oba měřiče jsou napájeny stabilizovaným napětím 5V a k PC jsou připojeny pomocí linek CTS a DSR. Rozmístění vývodů sériových konektorů je na následujícím obrázku.

 

ZDE je ke stažení ovladací program pro měřiče.
POZOR: musí být připojen na COM2

Zdroj: Využití rozhraní PC pod WindowsGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (21):

Zobrazit starší 30 dnů (21)...

host
21. Dne 18. 07. 2014 v 11:20 zaslal host
:-) :-P
Zkoušel jsem to (konkretne cidlo teploty) a bohuzel chvilku to jede +- v celku dobre a po chvilce se to rozhodi, videl bych to na chybu zkrz systemove hodiny pc...


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PRESTO - Rychlý a univerzální USB programátor
PRESTO je velmi rychlý programátor moderní koncepce. Programuje velké množství součástek - mikrokontroléry, CPLD, FPGA, sériové FLASH a EEPROM, apod.
Skladem od 2196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007