. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Převodník RS232/TTL s galvanickým oddělením
Převodník RS232/TTL s galvanickým oddělením

Převodník RS232/TTL s galvanickým oddělením

Následující zapojení umožňuje konverzi a optické oddělení signálů RXD a TXD.


V řadě aplikací se setkáme s potřebou propojení dvou sériové komunikujících zařízení, která jsou napájena z různých zdrojů či dokonce pracují na různých potenciálech, a nelze tedy bezpečně realizovat přímé propojení. V takových případech je zapotřebí galvanické oddělení obou částí obvodu, aby se zabránilo vzniku komunikačních problémů či dokonce poškození nebo zničení některého z obvodů.
Galvanické oddělení lze realizovat dvěma způsoby. Jedním je využití oddělovacích transformátorů, které vyžadují trvale střídavý signál, nebo jednodušeji a elegantněji použití optoelektrických vazebních členů (optočlenů). A právě takové je toto zapojení.


Popis zapojení
Pro připojení k počítači slouží konektor X1 typu Cannon. Signály RXD a TXD přímo ovládají činnost optočlenů, zatímco signály RTS a DTR na straně příchozích dat (do PC) zajišťují stejnosměrné úrovně + -12 V. Signálová cesta ze strany zařízení pracujícího s úrovněmi TTL do PC je vedena ze svorky X2-2 na invertor se Schmittovým klopným obvodem IO3E fungující spolu s IO3D jako impedanční oddělovač na vysílací diodu IO1. Rezistor R8 zajišťuje výchozí stejnosměrnou úroveň při nepřipojeném vstupním signálu. Kladné napětí +12 V ze sériového portu počítače je signálem RTS přiváděno přes usměrňovači diodu D1 na kolektor tranzistoru IO1. Svítí-li vysílací dioda, je toto napětí přes rezistor R3 vedeno na vstup RXD sériového portu. V opačném případě je záporné napětí -12 V zajišťováno signálem DTR přes rezistor R1. Naopak signálová cesta z počítače je přes rezistor R2 vedena na vysílací diodu IO2. Jedná se o optočlen s výstupem tvořeným hradlem NAND. Svítí-li vysílací dioda I02, je výstup hradla ve stavu log. L a tento signál je rovněž přenesen na výstupní svorku X2-3 přes impedanční oddělovače IO3F a IO3B. Invertory IO3C a IO3A umožňují signalizaci procházejícího signálu prostřednictvím svítivých diod D3 a D4.

Zapojení je velmi jednoduché a, protože neobsahuje žádné nastavovací prvky, jeho stavbu zvládne i začínající amatér.
Po připojení napájecího napětí + 5 V ke svorkám X21 a X24 zkontrolujeme celkový odběr zařízení, který nesmí přesáhnout cca 20 mA. Dále již jen stačí pomocí propojovacího kabelu (laplink) propojit převodník s počítačem a na sériovém terminálu ověřit činnost zapojení. Tím je oživování u konce a zařízení připraveno a k činnosti.

 


(DPS 300 dpi)

Zdroj: Radio plus KTE 9/2004GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (18):

Zobrazit starší 30 dnů (18)...

host
18. Dne 11. 02. 2012 v 19:39 zaslal host
USB galvanické oddelenie 2 (pre admina)
Keďže téma ide najprv k sdminovi, poprosím hoďte mi link s odpoveďou/riešením na vendo@mailcity.com. V´daka.

Ešte k prevedeniu - mal by to byť pasívny opto hub, žiadn nedostupné účiask& ako ADUM4160/5000, ktoré naviac vyžadujú 2 nezávislé zdroje. Na týchto stránkách je jednoduchá shéma datového opto oddelovač ale napájanie a zemnenie je poločné. Zaujíma ma len modifikácia, vstupnú časť od počítača by mala napájať počítačová 5V vetva a časť od HDD zase HDD usb napájanie. Nie je to určené pr USB flash disky bez napájania!


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-330R
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním USB.
od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007