. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Elektronický potenciometr II.
Elektronicky potenciometr II.

Elektronický potenciometr II.

V současné době se již obyčejné potenciometry pomalu přestávají používat a nahrazují se potenciometry elektronickými. Elektronické potenciometry mají oproti klasickým mechanickým řadu nesporných výhod. Nejpodstatnější výhodou je asi to že nechrastí, jako klasický potenciometr. Pokud se toto „chrastění“ vyskytne například ve zdroji, tak může náhlou změnou napětí zničit zařízení, které je k němu připojeno.Elektronický potenciometr se dá lehce sehnat a nemusí se nic stavět, mají pouzdro jako obyčejný IO a jejich použití je tedy bez problémů. Ceny takových potenciometrů se pohybují okolo 150Kč.Elektronický potenciometr se ovšem dá postavit i z obyčejných součástek. Ten co je popsán na této stránce se skládá ze dvou IO TTL a jednoho CMOS. První dvě hradla IO 7400 jsou zapojeny jako AKO (oscilátor) s frekvencí asi 1Hz. Zbývající dvě hradla jsou použity jako spínače těchto impulsů. Při stisku tlačítka UP se impulsy přivedou na binární čítač, na vstup čítající nahoru. Naopak při stisku tlačítka DOWN se impulsy přivedou na vstup čítající dolů.Jako čítač je použit obvod 74193. Z čítače jsou použity pouze 3 výstupy a jsou použity k adresování osmibitového multiplexeru 4051. Ten má na svých vstupech odporovým děličem vydělený nf signál a podle adresy spojí vždy jeden vstup s výstupem. Místo nf signálu je možné na jeho vstupy vydělit napájecí napětí a na jeho výstup dát stabilizátor, který by byl regulován tímto napětím.Popsaný potenciometr má sice jen 8 poloh, to ale ve většině případů stačí. Na potenciometru je ještě jedno tlačítko označené MUTE, to při stisku připojí na výstup osmý vstup (ten dole) a po opětovném stisku se vrátí do původní polohy. To se hodí když při poslechu rádia zazvoní telefon.

Pro lepší schéma klikněte ZDE.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGSM-M10: GSM/GPRS modul s M10
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul s M10 firmy QUECTEL a podporou SMS, MMS, GPRS Class 12, TCP/IP, FTP a dalších.
Skladem od 690 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007