. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Georg Simon Ohm
Pandatron | Georg Simon Ohm | Komentářů: 0  
Georg Simon Ohm
16.3.1789 Georg Simon Ohm 6.1.1854

Ohm se narodil 16. března 1789 v Erlangenu, v Bavorsku. Tam také studoval matematiku a fyziku. Uplatnil se jako učitel těchto předmětů v Nidau poblíž Bernu. Postupně pak učil Neuchatelu, Bambergu a Kolíně nad Rýnem, kde se stal na škole ředitelem. V roce 1826 přijal místo na válečné škole v Berlíně a v roce 1933 se stal profesorem na polytechnice v Norimberku. Posledních pět let prožil v Mnichově jako konzervátor knihovna akademie věd a vědecký člen telegrafní správy. Zemřel 6. ledna 1854.

V roce 1826 publikoval ve Schweigger’s Journal poznatky o zákonech elektrické vodivosti. Prakticky si vše ověřoval pomocí termočlánků. Vytvořil též matematickou teorii galvanických článků, kterou publikoval o rok později. Mimoto se zabýval akustikou a interferencí světla.

V roce 1841 mu byla za zásluhy o rozvoj vědy udělena Copleyova medaile, a elektrotechnický kongres, který se v roce 1881 sešel v Paříži, nazval jednotku elektrického odporu „ohm“. Bohužel, dodnes nevíme, kdy přesně svůj základní elektrotechnický zákon poprvé formuloval. Navíc byl ve své době přehlížen a prvenství jeho objevu zákonitosti mezi proudem, napětím a odporem bylo přičítáno Cavendishovi, který jej údajně znal, ale nepublikoval. Teprve poté, co byl uznán v Anglii a přijat tam za člena královské vědecké společnosti, uznali jeho práce i v Německu.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
M75 QUECTEL
Dual-Band GSM modul provedení SMD, pouze pro SMS služby
Termín nepotvrzen od 275 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007