. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Využití tranzistorů
Využití tranzistorů

Využití tranzistorů

K těmto experimentům nám poslouží špatné tranzistory, které sice ještě v sobě nemají díru, ale již nechtějí pracovat. Pokud tranzistor měříte multimetrem přepnutým na rozsah měření diod, naměříte v pouzdru tranzistoru dvě diody (první obrázek). Ty diody tam jsou jen tehdy, je-li tranzistor zdravý! Pokud je zničený, je tam jen jedna (nebo žádná). Na naše pokusy stačí jen jedna.

Na následujících obrázcích jsou uvedeny možné způsoby využití, místo tranzistorů tam je ale zakreslena už jen jedna dioda:


Usměrňovač
Zde je tranzistor použit jako usměrňovací dioda. Na tento pokus by se spíš hodil nějaký výkonový tranzistor, protože ty obyčejné nesnesou velký proud.

Světelný spínač
Tyto dvě zapojení využívají tranzistor jako fotodiodu. Na tento pokus se ale musí tranzistor opatrně rozříznout (viz foto dole) a proto se zde nedají použít klasické tranzistory (např. BC238) v černém pouzdře, ale musí mít pouzdro kovové.

Teploměr
V těchto zapojeních se požívají tranzistory jako teplotní čidla a na měřícím přístroji se pak ukazuje teplota. Proud však neodpovídá teplotě ve °C a proto je zde výhodnější použít ručičkový měřící přístroj a stupnici dopsat podle jiného teploměru.

Sluneční baterie
Zde se tranzistor požívá jako solární článek (sluneční baterie). Napětí a proud dodávaný touto „baterií“ je však poměrně malý a liší se podle použitých tranzistorů.

Na následujícím obrázku jsou součástky, které vyrábějí proud (až na jednu). Asi nejvíc 0,5V / 0,5mA dávají paměti. Asi polovinu dávají výkonové tranzistory (Darlingtony). Obyčejné tranzistory toho moc „nevyrobí“, ale alespoň něco. Ale pozor. Krystaly nevyrábějí vůbec NIC !!!
Následující obrázek poskytl Petr Švábeník.

Zvětšit (100kb)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 22. 05. 2009 v 01:15 zaslal host
Super
Super článek, díky za rozšíření obzorů :-)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa 2J010 - 900/1800/2400MHz
Anténa 900/1800/2400MHz, 90° s konektorem SMA
Skladem od 83 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007