. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Ochrana symetrického vstupu před 230V
4.listopadu 2007 | Pandatron | Ochrana symetrického vstupu před 230V | Komentářů: 1  
Ochrana symetrickeho vstupu pred 230V

Ochrana symetrického vstupu před 230V

Nedávno jsem stál před problémem, jak ochránit symetrický vstup před náhodným připojením 230V a zde je konečné řešení.

I když se jedná o datový vstup, není jeho přenosová rychlost nikterak vysoká, takže ani na kapacitu ochranných prvků nebylo potřeba příliš hledět. Jediným vážnějším kritériem při tvorbě zapojení tedy byla jeho nedestruktivní (vratná) činnost.

Jako nejlepší součástka se mi zdál tzv. Polyswitch. Polyswitch = polymerová vratná pojistka, tvořená krystalickým polymerem, ke kterému je přidán uhlík. Za normálního stavu má velmi nízký odpor. Při určité hodnotě procházejícího proudu dojde k takovému ohřevu polymeru, že se jeho původně krystalická struktura změní na amorfní. Tím se přeruší uhlíkové řetězce, odpor pojistky vzroste o několik řádů a dojde tak k rozpojení obvodu. Po zchladnutí polymeru se obnoví jeho krystalická struktura a pojistka má opět nízký vnitřní odpor.
Je ovšem potřeba vybrat typ s co možná nejnižším vypínacím proudem (v mém případě padl výběr na 50mA) a hlavně typ učený pro 230V. Já jsem tedy zvolil typ LVR005S od výrobce Tyco Electronics objednaný z DigiKey.


Obr. 1: Polyswitch

I když se v datasheetu píše něco o maximálním proudu kolem 1A, první pokus spočíval v přímém připojení součátky na 230V.


Obr. 2: První schéma

Jak se však dalo předpokládat, polyswitch nevydržel a rozlomil se přesně na dvě poloviny...


Obr. 3: Výsledek připojení polyswitche na 230V

Ve druhé fázi jsem byl již chytřejší a spočítal obvod na cca. 1A průchozí proud při 230V a výsledné zapojení tedy vypadalo takto:


Obr. 4: Druhé / konečné schéma

50V Zenerova dioda na výstupu mi nijak nevadila, v podstatě byla zvolena i záměrně, protože se jedná o linku s provozním napětím kolem 40V.
Nyní tedy obvodem nemůže téct proud vyšší než je maximální povolený a navíc v tom okamžiku zareaguje polyswitch a obvod vypne. Obvodem tedy krátce po připojení na síť protéká již jen nízký proud rovnající se zhruba 20mA. A navíc i první vyšší špičku zachytí Zenerova dioda, takže následný obvod je bezpečně ochráněn.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 30. 11. 2008 v 21:23 zaslal host
Bez titulku
Pěkný,moc mi to pomohlo:-)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TK4100ISO-CARD
ISO karta pro RFID R/O s frekvencí 125kHz ve standardu TK4100
Skladem od 8 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007