. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Příjem NOAA satelitů ručním skenerem
2.prosince 2007 | Pandatron | Příjem NOAA satelitů ručním skenerem | Komentářů: 21  
Prijem NOAA satelitu rucnim skenerem

Příjem NOAA satelitů ručním skenerem

Zde je pár obrázků, přijmutých z NOAA satelitů obyčejným FM skenerem. Pro důkaz, že kvalita není nikterak vysoká, ale stačí to.

Jednoho dne jsem i já zatoužil po přijmu meteorologických obrázků ze satelitů NOAA. Jelikož jsem však věděl, že se tomu nebudu věnovat denně a celý život, nechtělo se mi platit poměrně vysokou cenu za stavebnici speciálního přijímače. Vlastnil jsem však již několikátý skener, zakoupený (a později vždy prodaný) za nízkou cenu na internetu, rozhodl jsem se vyzkoušet příjem s ním. Ještě dodám, že tyto přijímače nejsou vhodné z důvodu použitých NF filtrů. Ty jsou totiž určeny spíše pro užší audio pásmo a pro příjem signálu z NOAA satelitů jsou potřeba trochu širší a případně by se hodilo i automatické dolaďování frekvence kvůli doplerovu jevu.

Jedná se tedy o přijímač Stabo XR1800 s frekvenčním rozsahem 100kHz až 2,2GHz.


Obr. 1: XR1800

Trocha teorie úvodem
Příjem obrázků z meteorologických satelitů se stal na celém světě zajímavým hobby pro tisice radioamatérů. Stačí do kteréhokoliv vyhledávače zadat hesla jako NOAA, 137MHZ, WEFAX, nebo Meteosat a obdržíte tisíce odkazů.
Satelity NOAA (National Oceanographic and Atmospheric Administration) o které se zde budeme zajímat, se pohybují na polárních drahách kolem země ve vzdálenosti 850 až 900 km. Satelity při každém obletu míjejí severní a jižní pól, odtud název polární.
O přesné době přeletu nad naším místem nás bude velice dobře informovat některý z volně dostupných programů. Po řadě zkušeností doporučuji program ORBITRON.


Obr. 2: Orbitron

Satelit snímá Zemi ve dvou spektrech, ve viditelném a infračerveném. Je tedy jasné, že kvalitní obrázky můžeme přijímat jen v době, kdy je patřičná část Zeměkoule nasvícena od Slunce, tedy jen ve dne. Oba tyto snímky jsou vysílány zároveň a to vedle sebe. Takto tedy vypadá surový snímek právě přijmutý ze satelitu NOAA (kliknutím na obrázek otevřete v původní velikosti):


Obr. 3: Celý obrázek přijatý ze satelitu

Levá polovina je ve viditelném spektru a v její horní části je vidět, kde je i v zimní poledne tma.
Případné doplnění hranic zemí a obarvení obrázku se provádí až v počítači. Jak uvidíte ještě jednou dál, je potřeba správně nastavit svou polohu a přesný čas, jinak může výsledný obrázek vypadat například jako byl tento:


Obr. 4: Výřez ze špatně nastaveného obrázku

Je zde vidět Středozemní moře mezi Evropou a Afrikou a vlivem dlouho neprovedené synchronizaci času we Windows, jsou posunuty jak hranice, tak i obarvení pevnin a moří.

Při vlastním příjmu, kdy se satelit objeví na horizontu, je okraj snímku zašuměný, postupně kvalita stoupá do maxima a na konci příjmu, kdy satelit opět zapadá za horizont signál opět slábne. Doba takového přeletu přímo nad naší hlavou trvá jen asi 10 minut.

Signál je ze satelitu vysílán s FM modulací a vlivem rotace satelitu je vysílán s kruhovou pravotočivou polarizací. Tomu také samozřejmě musí být vhodně přizpůsobena přijímaci anténa.

V současné době vysílají pro nás vhodný signál již jen čtyři družice a to na těchto kmitočtech:

NOAA 15   137.6200 MHz FM
NOAA 17   137.5000 MHz FM
NOAA 18   137.9125 MHz FM
NOAA 19   137.1000 MHz FM

Vlastní příjem a dekódování signálu je velice snadné. Stačí zvukový výstup přijímače připojit na vstup LINE-IN zvukové karty vašeho PC a spustit například program WXtoImg (http://www.wxtoimg.com). Ten při prvním spuštění vyžaduje zadání vaší polohy a automatickou aktualizaci dat potřebných pro určení doby přeletu. Poté zvolíte Record -> Auto a již se o nic nemusíte starat. Jakmile se na horizontu objeví vhodný satelit, program automaticky zahájí příjem a posléze i dekódování a obarvení obrázku. Po prvním přijmutém obrázku je ještě vhodné provést podle nápovědy korekci (Image -> Slant Correction).

První pokus
První pokusy vypadaly tak, že jsem přijímal signál na kus drátu. Signál byl z repráčku slyšet moc pěkně, avšak po připojení k PC z něho nezbylo téměř nic. Takže ani nemá cenu zde uvádět žádné další podrobnosti.

Druhý pokus
Proto jsem se rozhodl ke stavbě vhodné antény. V podstatě jsou na výběr dvě základní - TURNSTILE a QFH. Já jsem zvolil tu druhou.
Návodů na její stavbu je na internetu nepřeberné množství, takže si jen dovolím převzít dva obrázky z webu OK2PYA
http://www.ok2pya.wz.cz, konkrétně ze článku od Ivana OK1MOW, který se nachází zde http://www.ok2pya.wz.cz/qfh/ kde naleznete podrobný návod na stavbu antény.


Obr. 5: Rozměry QFH antény


Obr. 6: Originál

Zde je má verze antény:


Obr. 7: Moje anténa

 


Obr. 8: Anténa umístěná pod střechou

K obr. 8 bych rád jen dodal, že tajemná bílá koule viditelná v levé horní části není žádná "bytost z čisté energie", ani duch mé zemřelé prababičky, jak o tom před nedávnem napsal jistý pan "luk" v nejmenovaném, jistě velice vědeckém časopise. Tyto kruhy se na digitálních fotografiích objevují téměř vždy v prašném prostředí či za mlhy, použije-li se při fotografování blesk. Ale to bylo jen tak stranou :-)

Po připojení přijímače k PC a nastavení programu WXtoImg jsem již získal poměrně kvalitní snímky. Tyto jsou ze dne 1.12.2007, ovšem je na nich vidět špatné nastavení času ve Windows (kliknutím na obrázek otevřete v původní velikosti).

Obr. 6: NOAA17 1.12.2007 10:17
Obr. 9: NOAA17 1.12.2007 11:17 SEČ

 

Obr. 6: NOAA18 1.12.2007 10:59
Obr. 10: NOAA18 1.12.2007 11:59 SEČ

Po synchronizaci času jsem již snímek přijal v pořádku a pro porovnání přikládám i výřez snímku z Českého hydrometeorologického ústavu.

 


Obr. 11: NOAA18 2.12.2007 13:29 SEČ

 


Obr. 12: Záznam CHMI pro NOAA18 1.12.2007 13:29 SEČ

Pro představu o zachyceném signálu zde přikládám i pár vteřin záznamu zkonvertovaných do MP3 souboru:

NOAA18.MP3

Takže jak je tedy vidět, jde to. Kvalita signálu a tím i výsledné obrázky nejsou v prvotřídní kvalitě, avšak i tak jsou docela dobře použitelné. Navíc, pokud si na internetu zakoupíte podobný přijímač, vyjde vás zhruba na stejnou jako zmiňovaná speciální stavebnice. Avšak budete s ním moci přijímat i spoustu jiných signálů a služeb (haciči, záchranka, vlaky atd.).

Použitá literatura:
Návod na stavbu QFH antény
Stránky CHMI
Sborník příspěvků Holice 2004 - Antény QFH a satelity NOAAGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (26):

Zobrazit starší 30 dnů (26)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232C - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 190 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007