. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
CocaCola rádio
24.prosince 2007 | Pandatron | CocaCola rádio | Komentářů: 37  
CocaCola rádio

CocaCola rádio

Na holickém setkání radioamatérů 2006 si mohl kažný ze zájemců postavit základ svého CocaCola rádia. Já vám přináším jeho kompletní stavební návod.

CocaCola rádio je vlastně taková jednoduchá krystalka s minimem součástek postavená na části plastové láhve od CocaColy. Stačí připojit delší anténu a sluchátka a můžete poslouchat neomezeně dlouhou dobu. Jako každá krystalka, ani tato nevyžaduje pro svůj provoz žádné baterie.
Rozhodl jsem se tedy popsat podrobně postup výrobý té mé verze.

Co budeme potřebovat
2x černá zdířka na banánek, například MSI 2/0
2x červená zdířka na banánek, například MSI 2/2
1x keramický kondenzátor 10nF
1x Ge dioda (viz text)
1x keramický kondenzátor pro naladění (viz text)
13m Cu lakovaný drát s průměrem 0,7mm MLD 0,7MM

1x 0,5l plastová láhev od CocaColy či jiného nápoje s podobnými rozměry (viz. obr.1)

- asi 1mm silnou čtvrtku / dekturu
- širokou průhlednou izolepu
- vteřinové lepidlo
- no a nějaké to nářadí

Všechna značení jsou podle katalogu firmy GES.

Postup výroby
Takže začneme tím, že vypijeme celý obsah láhve. Poté ostrým nožem odřízneme z obou stran modře vyznačenou část z obr.1.


Obr. 1: Doporučená láhev

Nyní kousek od obou krajů provrtáme dvě asi 1mm velké díry (obr.2).


Obr. 2: Dvě díry

Připravený měděný lakovaný drát, nejlépe s průměrem 0,7mm, protáhneme podle obr.3. jednou z připravených děr. Tak, aby konec drátu končil uvnitř (bývalé) láhve a měl délku asi 5cm.
Nyní navineme přibližně 80z, vždy závit těsně vedle závitu.
Poté se konec drátu prostrčí druhou dírou a zkrátí opět přibližně na 5cm a oba konce se v délce asi 5mm oškrabou ostrým nožem a pocínují.


Obr. 3: Navinutí cívky

Tím máme cívku hotovou a měla by vypadat přibližně takto:


Obr. 4: Cívka

Nyní si vezmene připravenou čtvrtku a vystříhneme z ní dvě stejná kolečka s rozměry tak, aby šli vložit těsně za okraje naší cívky (obr.5). Zatím je tam však nijak neutěsňujeme.


Obr. 5: Kolečka ze čtvrtky

Jedno z těchto koleček zůstane prázdné a bude použito na zadní stěnu. Do druhého kolečka (předního) zhotovíme čtyři díry pro banánkové zdířky (obr.6). Ovšem nic nebrání tomu, aby jste si zdířky rozmístili jinak, nebo dokonce umístili dvě vpředu a dvě vzadu.
Jinak je možné vytvořit si zde i nějaký "potisk". Na to se mi asi nejlépe osvěčili 0,3mm silné obyčejné fixy. Lihové nejsou příliš vhodné, protože se snadno rozpíjejí.
Až budeme mít tento krok hotový, přelepíme obě kolečka širokou průhlednou izolepou a tu pořádně palcem "rozjezdíme". Aby pod ní nezůstali vzduchové bubliny. Tím je potisk chráněn před vyblednutím i zašpiněním.


Obr. 6: Přední panel

Poté do děr našroubujeme zdířky a pevně utáhneme.
Nyní tento přední panel již umístíme pod okraj cívky (což je asi nejlépe vidět na obr.8) a po celém obvodu přilepíme vterinovým, či tepelným lepidlem. Zadní stěnu necháme zatím ještě stále otevřenou.

Vezmeme si připravené součástky a zapojení sletujeme podle následujícího obrázku. Předepsaná germaniová dioda je důležitá a nešla by použít ani schottkyho dioda, i když má také malý úbytek napětí. Doporučuji použít nějakou vyletovanou ze starého rádia, případně by snad mohli jít použít diody se zlatým hrotem.
Kondenzátor Cx si necháme až na konec.


Obr. 7: Schéma zapojení

Nyní je potřeba, před osazením kondenzátoru Cx zapojení zapnout a ten poté osadit zkusno.

Oživení
Nejprve připojíme anténu a uzemění. Uzemění vezmeme na kovové, oškrábané části topení. Jako anténa poslouží alespoň 10m dlouhý drát vyhozený z okna například na strom (ne na zem).
Poté připojíme sluchátka. Jsou vhodná nějaká kvalitnější, větší a pokud možno i vysokoohmová. Tato podmínka však není nutná a v místech s dobrým a silným signálem lze použít i obyčejná sluchátka za pár korun. I na ně bude rádio pěkně hrát.

Nyní je potřeba vybrat zkusmo kondenzátor Cx. Nasadíme si sluchátka a zkoušíme. Nejprve připojíme kondenzátor asi 500pF a k němu postupně přidáváme další. Tak dlouho, až uslyšíme stanici Radiožurnál na frekvenci 270kHz, která by měla být dobře slyšet po celých čechách. Případně můžeme zkusit zachytit i jinou stanici, nebo použít ladící kondenzátor. Ten je pak stejně vhodné nahradit obyčejným kondenzátorem a tím mít přijímač naladěn pouze na jednu, na tu nejsilnější stanici ve vašem bydlišti. Ono totiž takto jednoduchý přijímač (krystalka) a navíc zatížený poměrně malou impedancí sluchátek nelze příliš ladit.

Závěr
Před závěrečnou kompletací je možné uvnitř součástky také trochu oblepit tepelným lepidlem a tím je zajistit před poškozením vybracemi. Poté již můžeme umístit i zadní panel a ten opět přilepit.

Tím je rádio hotové. Nyní již můžeme po večerech usínat při poslechu příjemné hudby a nemusíme se bát o vybité baterie.


Obr. 8: Celkový pohled
 
Obr. 9: A se sluchátky

Pokud se rozhodnete ke stavbě, nezapomeňte mi poslat fotografii vašeho přijímače. Rád zde všechny umístím.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (58):

Zobrazit starší 30 dnů (58)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MODUL - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007