. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Zápalková krystalka
6.ledna 2008 | Pandatron | Zápalková krystalka | Komentářů: 15  
Zapalkovy krystalka

Zápalková krystalka

Neladěná krystalka v krabičce od zápalek. Rádio našich dědů.

Tím úplně nejjednodušším přijímačem je tzv. neladěná krystalka tvořená jednou diodou. Skutečně je tomu tak, jediná součástka stačí ke zhotovení příjímače. Celé schéma je tedy na obr.1.


Obr. 1: Schéma zapojení

Princip je takový, že na vstupní svorky se připojí dlouhá drátová anténa a uzemění. Obyčejná germaniová dioda poté přijmutý signál ořízne o zápornou půlvlnu a výstupní stále ještě VF signál nabíjí kapacitu na výstupu a tím se z něho stává pouze NF signál. I tento kondenzátor se však dá vypustit, protože jí dostatečně nahradí připojená sluchátka a jejich přívodní kabel.
Jako sluchátka je dobré použít nějaká větší a citlivější. Nemusí však být nutně vysokoohmová.

Takto jednoduchá krystalka ke své funkci potřebuje samozřejmě dostatečně dlouhou anténu, nataženou správným směrem a i nějaký ten blízký AM vysílač.


Obr. 2: Provední krystalky

Já jsem krystalku umístil do prázdné krabičky od zápalek. Jako konektory pro anténu a uzemění slouží zdířky na banánky a na výstupu je Jack 3,5 zdířka na kabel (bez plastu).


Obr. 3: Vnitřní uspořádáníGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (40):

Zobrazit starší 30 dnů (40)...

host
40. Dne 08. 12. 2015 v 02:35 zaslal host
Bez titulku
jéjej krystalka, tu si pamatuju a myslím že mých 40let není až tolik, takže dejme tomu před třiceti lety? jsem poslouchal krystalku hlavně v noci kdy dávali na rozhlasové stanici Praha čtení na pokračování to bylo nejzajímavější, měl teda mám!! sluchátka vysokoohmová takové ty černé bakelitové pélacky 4000 ómů jedno sluchátko nevím sice jak jsou zapojeny jestli paralelně nebo sériově diodu jsem tehdy kdesi sehnal GA201 to byl velice drahý artikl jedna stála ale 10? tehdy ještě Kčs no to bylo kapesné na měsíc, anténa stačí libovolný drát cca 3metry pokud se dal delší už to moc "řvalo" do uší a uzemnění sem měl připojené na radiátor ústředního topení, teď právě po letech jsem něco uklízel a našel jsem smotek drátů si říkám co to je za chuchvalec a ono ejhle KRYSTALKA :-o a ukazoval jsem toto rádijo kamarádovi, no taky nevěřil vlastním očím jak něco tak primitivního může fungovat teď místo Prahy nám tu hraje Rádio dechovka a nějaká příměs do toho, ty příměsi se daly odladit různými cívkami které se posouvali po feritové tyčce a kondenzátory už bych ale nevěděl jak a co, proto taky jsem našel zde tuhle stránku a tak jsem něco napsal když už jsem zde :-) jéjej to mě tak nějak přepadlo vzpomínání na dětství a naše dětské hry jo ještě později moje krastalka upadla v zapomnění proto že jsem si za našetřené kapesné koupil minirádijko s označením RIC2 bylo na jednu tužkovou baterku mělo sluchátko takový jeden tvrdý špunt do ucha šly tam naladit myslím dvě stanice poslouchával jsem to když jsem chodil pěšky ze školy tehdy na té stanici Praha vysílali myslím ve 13nebo 14 hodin vysílání pro mládež myslím že Domino se ten pořad jmenoval, jo to byli časy to si dnes v době mobilů s MP3 a rádiem a foťákem a dokonce kamerou a kdovíčím ještě nedokáže nikdo ani představit že ve třídě jsme měli dokonce dva lidi rádio do kapsy na které šlo chytnou jednu maximálně dvě stanice, to se taky ale muselo


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA328
Nejvýkonnější varianta univerzálního a bohatě vybaveného vývojového kitu s obvodem ATmega328 společnosti ATMEL je vhodná jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 795 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007