. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Piezo krystalka
19.ledna 2008 | Pandatron | Piezo krystalka | Komentářů: 15  
Piezo krystalka

Piezo krystalka

Jak u krystalky nahradit těžko dostupná vysokoohmová sluchátka? Co takhle piezoměničem ze staré digihry a poslouchat bez baterek i 300km vzdálené vysílače!

Pokud si také chcete zkusit postavit jednoduchou krystalku, ale nemáte stará vysokoohmová sluchátka, nezoufejte. Lze je nahradit obyčejným piezoměničem.

Na pokusy nám dobře poslouží zapojení podle obr.1.
Cívka má 70z drátem 0,3mm a to buď na feritové tyčce, nebo jen vzduchová na průměru 3cm. Kondenzátor je obyčejný ladící ze starého rádia a odtud je i germaniová dioda.


Obr. 1: Schéma zapojení

Na stará ruská 50 ohmová sluchátka hrála krystalka slabě, ale hrála. Navíc, kvůli 50R zatížení laděného obvodu nebylo možné krystalku ladit a v celém rozsahu hrála jen jediná stanice.
Nyní jsem tedy vzal obyčejné piezoměniče (obr.2) a zkusil jsem je zapojit místo sluchátek.


Obr. 2: Piezoměniče

Takto vypadalo zapojení...


Obr. 3: Sestavené zapojení ve stylu na "vrabce"

Zkusil jsem tady místo sluchátek zapojit jeden ze tří piezoměničů z obr.2.

Ten úplně vpravo je bez jakékoliv plastové ozvučnice a hrál jen velice slabě. Téměř vůbec.
Piezoměnič uprostřed má v zadní části malou ozvučnici (cca 2mm vysokou) a je tuším z nějaké staré digihry. Zde byla již hlasitost vyšší, a krystalka byla v tiché místnosti dobře použitelná
Černý piezoměnič úplně vlevo je koupený v
GM a je na něm napsáno KPE112. Stojí asi 17Kč a musím říct, že je to dobrá investice. S tímto piezoměničem totiž krystalka hrála velice nahlas. Pokud bylo ticho, byl její zvuk slyšet po celé místnosti (samozřejmě jen slyšet, nebyl tak hlasitý, že by bylo i rozumět).

Jelikož piezoměnič laděný obvod téměř nijak nezatěžuje, bylo možné krystalku i dobře ladit a ve večerních hodinách byl možný kvalitní poslech i více než 300km vzdálených vysílačů z německa a jiných států (na 10m dlouhou venkovní anténu, nataženou v prvním patře z okna na strom).

Zde je video s tímto piezoměničem a ten je nakonec přiložen k mikrofonu. Je tedy dobře patrná hlasitost zmiňované německé stanice.

VIDEO
piezo_krystalka_vid1.flv
15s & 1176kB

Na fotografii je vidět ještě druhá cívka. Ta má asi 20 závitů a pokud anténu a uzemění zapojíte místo na hlavní cívku na tuto, je selektivita (možnost ladění) krystalky ještě vyšší (obr.4). V tom případě laděný obvod není zatěžován ani sluchátky, ani dlouhou anténou a uzeměním a je možné v jednom rozsahu naladit ještě více stanic. Přitom hlasitost tím klesne jen nepatrně.


Obr. 4: Jiná varianta zapojení

Stejně tak je možné s krystalkou i jinak pokusovat. Měnit počty závitů, vkládat do vzdruchové cívky ferit, jednu z cívek udělat posuvnou a přibližovat ji ke druhé a podobně.

Odkazy & Download:
FLV player - pro přehrání videa (nemusí se instalovat)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (43):

Zobrazit starší 30 dnů (43)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth modul BTM-112
BTM-112 je snadno dostupný Bluetooth modul výrobce Rayson.
Skladem od 208 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007