. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Jednoduchý televizní vysílač
Jednotranzistrový televizní vysílač

Jednotranzistorový televizní vysílač

Na obrázku je schéma velmi jednoduchého televizního modulátoru určeného pouze k experimentování. S takovýmto jednoduchým obvodem není možné udělat televizní vysílač a pokusy s tímto zapojením ovlivňují ostatní televizní vysílače, proto vám doporučuji počkat s experimentováním na noční hodiny. Jak je vidět na schématu, je tento obvod ve skutečnosti jen jednoduchý VHF oscilátor a je stejný jako ten v televizním konvertoru, proto musíme použít vhodný tranzistor s mezní frekvencí alespoň 650 Mhz nebo více.
Video signál si vezme základ z oscilátoru, tím se udělá amplitudová modulace. Video signál je vytvořen video hrou nebo kamerou. Tento přístroj se nesmí přímo spojovat s anténou, ale postačí 10 cm drát připojený do anténní zdířky na televizi. Fotografie ukazuje výsledný příjem. Jak je vidět, signál se stane černobílý a je to tím že oscilátor je "zakotvený" kondenzátorem 47pF, proto je vynechán barevný signál.
Cívka tohoto oscilátoru je vyrobena z 1 mm smaltovaného drátu navinutého na modré tužce (podle japonského originálu, postačí nějaká tyčka s průměrem asi 10 mm). Pro 1 až 3 kanál navineme čtyři závity a pro 9 až 13 kanál stačí závity dva. Frekvence se dá dolaďovat kondenzátorem, ale musíme s ním otáčet něčím z izolantu. Potenciometrem se nastaví nejlepší modulace.
Kolísání napájecího napětí má vliv na změnu frekvence, proto je dobré použít stabilizovaný zdroj. Odběr tohoto vysílače je asi 10 mA
Jistě si s tímto jednoduchým vysílačem užijete spoustu legrace, ale nesnažte se dělat nový televizní kanál pro vaše sousedy, je to totiž trestné.

Tento článek byl stáhnut z adresy: http://www.intio.or.jp/jf10zl/index.html
Text byl přeložen do češtiny a trochu upraven, ale obrázky zůstaly v původní podobě.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (12):

Zobrazit starší 30 dnů (12)...

host
12. Dne 27. 11. 2009 v 08:37 zaslal host
Bez titulku
Funguje, mohu potvrdit, ale dosah je fakt mizerný. Nevíte jak zvýšit výkon abych mohl zásobovat okolní chaty tak v okruhu 500m na přímou viditelnost ? Šlo by to s výkonnějším tranzistorem aby nepřibyly součástky ?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
SIM900 - GSM modul GPRS class 10 Quadband
GSM Quadband modul s podporou datových přenosů třídy GPRS class 10
Skladem od 415 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007