. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
FM vysílač - Mahdy
13.4. | Pandatron | FM vysílač - Mahdy | Komentářů: 6  
FM vysílač - Mahdy

FM vysílač - Mahdy

Petr Mahdy

Na internetu a v elektronických časopisech je plno vysílačů, jak FM, tak i AM, IR a další. Rozhodl jsem se pro vysílač v pásmu FM. Načerpal jsem informace a pustil se do stavby. Nejedná se o nich těžkého, potřebujete jen zručnost a trpělivost. Má dosah něco kolem 100 metrů a na volném prostranství může být dosah i 500 metrů.

Vysílač se skládá ze tří částí, nf zesilovač, vf oscilátor a vf zesilovač. V každém bloku je 1 tranzistor s nastaveným pracovním bodem. To zajišťuje stabilní vysílání.

Přes rezistor R1 je napájen elektretový mikrofon, vyžaduje jej, neboť má v sobě integrovaný zesilovač. Signál z mikrofonu je veden přes oddělovací kondenzátor na T1. Jeho kapacita je velmi důležitá, čím bude kapacita větší, tím bude větší citlivost mikrofonu. Zpětnovazebním rezistorem R2 se nastavuje pracovní bod T1. Ten je zapojen jako nf zesilovač se společným emitorem. Přes oddělovací kondenzátor C2 je už zesílený signál veden do vf oscilátoru (LC). R5 zajišťuje pracovní bod a C3 odstraňuje vysoké kmitočty. Tranzistory C2 a C3 už musí být na vyšší kmitočty, nemůžeme použít obyčejné, jinak klesá výkon. Cívka je vzduchová samonosná, má 5 závitů drátem o průměru 0,5mm navinutého o průměru 5mm. Kapacitním trimrem se mění vysílací frekvence (87-108). Z emitoru T2 je veden vysokofrekvenční signál do poslední části, vf zesilovače. Signál je zase oddělen C6, R6 je nastaven pracovní bod T3. Anténu připojíme na kolektor přes oddělovací kondenzátor 3,3n.
Kondenzátory C7 a C8 jsou často vynechávány, to je ale veliká chyba. Bez těchto kondenzátorů nebude vysílač pracovat. Stačí pouze jeden kondenzátor (100n), ale pro větší stabilitu je zde ještě kondenzátor 100µ. Napájení bude zajištěno z 9V baterie nebo ze zdroje.
Nikdy nedělejte cívku povrchovou technologií (vyleptanou do plošného spoje). Celý vysílač je citlivý na sebemenší změny, proto musí být celá vysokofrekvenční část zalitá voskem s kalafunou. A pokud budete chtít vysílač vtěsnat do nějaké krabičky, bude se muset ještě odstínit. Jednoduše na konce destičky připájíme měděný plíšek, kterým celý vysílač zakryjeme. (viz. foto). Mikrofon musí být od vysílače o něco dále, aby nedocházelo k rušení. Ovšem musí být připojen stíněným káblíkem. Ještě musím podotknou na otočení polarity mikrofonu, mínus pól je spojen s kovovým obalem (bude připojen na C1).

Anténa poslouží buď 70cm drátu, nebo vysunovací ze starého rádia. S dosahem jsem neexperimentoval, ale na 20 metrů jsem slyšel zvuk čistě. Vysílejte jen na té frekvenci, na které není žádná stanice a nevysílejte v kuse. Provozování pirátského vysílače je v České republice zakázáno a vystavujete se trestnímu stíhání. Pokud se přesto rozhodnete pro stavbu, riskujete a je to na vaše riziko. Nejsem zodpovědný za problémy s radiokomunikací.

Součástky, které nejsou v nákresu prostrčený dírami, jsou napájeny ze strany spojů.

Rozhodnete li se napájet vysílač ze zdroje, budete si muset ještě vyrobit stabilizátor. Bez něj by se v přijímaném zvuku objevil brum.

Jako zdroj napětí použijeme transformátor 12v, 500mA. Jeho tvrdost musí být dostačující. Kondenzátory C1-C8 jsou odrušovací, nejvhodnější hodnota je 100n. Diody použijeme klasické. C6 je filtrovací a pokud máte i s větší hodnotou, klidně ho tam dejte. Stabilizátor vyberte, aby vydržel proud 1A, napětí stačí 20v. Nezapomeňte, že musí být umístěn na chladiči a že výstupní napětí se stáhne asi o 3v. L1 je miniaturní radiální tlumivka, zabraňující napěťový náraz.

Tento FM vysílač jsem sestavil ze tří FM vysílačů. Schéma jsem poskládal tak, aby splňoval všechny funkce. Vše co zde popisuji je pravda, protože jsem si mikrofon postavil a ozkoušel. Přijímal jsem obyčejným FM přijímačem a pokud máte citlivější, bude dosah ještě větší. U nás je hlína tvrdá, proto je dosah tak velký. V místech s měkkou písčitou hlínou se dosah podstatně zmenší.

Petr Mahdy - Mahdy.Petr@seznam.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (11):

Zobrazit starší 30 dnů (11)...

host
11. Dne 29. 03. 2013 v 15:42 zaslal host
Kutil DEJVA
Tak jsem postavil tento skvost :-P a pracuje na první zapojení :-D Jako vf npn tranzistory jsem použil bf199 boužel jsem v české obchodní síti s9018 nesehnal vážně ne. Dosah skusmo cca 50-80 metrua to i přes několik zděnych příček.Plošny spoj jsem si navrhl sám a zminiaturizoval. Celé zařízení jsem umístil do do kovové krabičky kterou jsem spojil se zápornym polem tištěného spoje do které jsem navrtal otvory pro vodiče od baterky a anténu a laditelny kondenzátor pro případné přelazení tak to je vše :)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN45 - Generátor 8 kHz až 45 MHz
Moduly PGEN45, jejichž základem je integrovaný obvod LTC1799, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 8 kHz do 45 MHz.
Skladem od 530 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007