. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Domácí telefon
8.srpen 2007 | Pandatron | Domácí telefon | Komentářů: 2  
Domaci telefon

Domácí telefon

Jednoduchý a odzkoušený domácí telefon typu "zmáčkni a mluv".

Toto je jednoduchý odzkoušený domácí telefon typu "zmáčkni a mluv". Na druhé straně je hlas slyšet spolehlivě na několik metrů. Reproduktory slouží i jako mikrofony.


Obr. 1: Schéma zapojení

Zesilovač je jen na jedné straně, přepínání se provádí pomocí relé a tlačítka (šlo by použít i dvojité přepínací tlačítko, to je ale dosti neohrabané a těžko se shání). V klidu je relé přepnuto na příjem, ale na druhé straně je sepnuto rozpínací tlačítko a přes malý odpor cívky reproduktoru je báze prvního tranzistoru uzemněna. Ten je proto zavřený, na kolektoru je plné napájecí napětí, a tím se uzavře i druhý tranzistor. Proud tedy teče jen odporem 1M, takže zařízení může být trvale připojeno k baterii. Obyčejná 9V baterie by měla vydržet nejméně 1 rok. Při zmáčknutí rozpínacího tlačítka se reproduktor připojí přes kondenzátor, a báze již není uzemněna a oba tranzistory tedy můžou zesilovat. Při zmáčknutí spínacího tlačítka se přepne relé a funkce reproduktorů se vymění.
Reproduktory by měli mít impedanci alespoň 32 Ohmů. Jednodušší strana nemá žádné polovodiče ani polarizované součástky, a proto nezáleží na polaritě vedení. Pokud by vedení mělo být dlouhé (více než asi 20 - 30m) bylo by vhodné použít místo obyčejné dvojlinky tenký koaxiál, aby do zesilovače nepronikal při příjmu z jednodušší strany brum. Nelekejte se však, v klidu jsou oba tranzistory uzavřeny a reproduktory jsou úplně zticha.


Obr. 2: Prototyp z roku 2004, napájený zdrojem 12V. Slouží dodnes bez jediné poruchy.


Obr. 3: Uvnitř zařízení.

Zdroj: http://danyk.cz/dom_tel.htmlGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...

host
6. Dne 18. 12. 2008 v 21:05 zaslal host
Bez titulku
Škoda že je ten clanek z www.danyk.wz.cz


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO4R - USB - 4x relé + 4x vstupy
Modul PUSBIO4R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 735 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007