. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Pokus s jednoduchým AM vysílačem
22.prosince 2007 | Pandatron | Pokus s jednoduchým AM vysílačem | Komentářů: 4  

Pokus s jednoduchým AM vysílačem

Pokusil jsem se postavit jednoduchý AM vysílač s klasickým krystalovým oscilátorem, ovšem výsledek nebyl příliš dobrý. Přesvěčte se sami.

Především ze starých základních desek se dají sehnat tyto klasické kovové krystalové oscilátory. Dále je možné je zakoupit zhruba za ceny kolem 50Kč v každém lepším obchodě s elektro součástkami.
Mají poudro DIL14, přičemž ze 14-ti pinů obsahují pouze čtyři. Uvnitř se nachází obyčejný krystalový oscilátor s několika málo tranzistory. Ještě se sluší dodat, že se běžně vyrábějí na napájecí napětí 3,3V a 5V, avšak ani 3V3 verze by se neměla zničit při připojení na 5V. Jen bude mít větší odběr (kolem 20mA).


Obr. 1: Krystalový oscilátor

Pokud na součástku přivedeme napájecí napětí jako na obr.2. (na piny 7 a 14) a na výstupní pin (8) dáme kousek drátu jako anténu, začne se signál vyzařovat do okolí. Tento signál je možné zachytit na vzdálenost až několika desítek metrů. V přijímači však uslyšíte pouze ticho, protože výstupní kmitočet není nijak modulovaný.


Obr. 2: Základní schéma zapojení

Způsobů jak signál modulovat hudbou je hned několik. Nejjednodušší je zapojit do cesty napájecímu napětí malý nf transformátorek. Jelikož se již příliš neprodávají, je snažší získat ho například ze starých tranzistorových rádií. Druhé místo, kde se dají získat, je starý analogový modem na telefonní linku. Ty se dají například na Aukru koupit již i za 1Kč / kus, protože dnes již skutečně nemají vyšší cenu.

Vypadají například takto:


Obr. 3: Starý PCI modem

Vyletovat jej není velký problém. Stačí z druhé strany nahřát nožičky a transformátorek je venku. Ještě přidám jeden tip, odletování je snažší, pokus místo odsávání cínu cín naopak přidáte. Tím se nožičky lépe prohřejí a součástka jde snadněji ven.


Obr. 4: Modemový transformátorek s přiletovanými nožičkami

Poté je již možné zapojit obvod podle následujícího schématu:


Obr. 5: Schéma zapojení s modulovacím vstupem


Obr. 6: Sestavení na kontaktním poli

Na obr.6 je sestavený obvod. Kondenzátoru u výstupu si nemusíte všímat. Není nikam zapojený a sloužil k pokusu o vyladění antény. Ovšem to by musel mít mnohem větší kapacitu.

Výsledek pokusu
Pokus rozhodně nedopadl podle plánu. Po připojení obvodu na napájecí napětí 5V, nebo i 3,3V nebylo z přijímače, postaveného opodál nic slyšet. Síla signálu byla sice 100%, ale nebyla slyšet žádná modulovaná hudba. Zkusil jsem ještě jiný oscilátor s jinou frekvencí a zkusil jsem i jiný přijímač avšak stále nic.

Jaké však bylo mé překvapení, když po snížení napájecího napětí na přesně 3,17V a u druhého oscilátoru dokonce až na 1,25V se teprve začala z přijímače (přijímačů) ozývat nějaká hudba. Napětí bylo měřeno podle obr.5. až na oscilátoru a nic na faktu neměnilo ani připojení nějakého kondenzátoru.
Ovšem samozřejmě tím i značně klesl vyzařovaný výkon, což není přiliš praktické.

Však se zde o pokusu můžete přesvětčit sami:

VIDEO 1
pokussamvys_vid1.flv
39s & 2619kB

Na druhém videu je vidět rozdílnost dvou oscilátorů. Jeden hraje při napětí 3,6V a druhý potřebuje 1,25V.

VIDEO 2
pokussamvys_vid2.flv
45s & 2997kB

Jiné zapojení
Ještě jsem zkusil obvod zapojit podle obr.5. Místo transformátoru se zde použil rezistor a kondenzátor.


Obr. 7: Jiné schéma zapojení

Ovšem ani zde jsem nebyl přiliš úspěšný. Spíš naopak, přijímaný zvuk byl ještě horší.

Závěr
Oscilátor sice vysílá pěkně, avšak tak snadno se modulovat nedá. Jediná možnost by tedy byla modulovat signál až v dalším stupni.
Případně použít pro modulaci pomalý digitální signál a tím zapínat a vypínat napájecí napětí.

Pro přehrání videí doporučuji například program FLV Player (nemusí se instalovat), nebo jeho zálohu v sekci Download.

Odkazy & Download:
Datasheet k oscilátoru prodávaném v GESu (*.pdf, 92kB)
FLV player - pro přehrání videa (nemusí se instalovat)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...

host
6. Dne 25. 06. 2015 v 18:46 zaslal host
vysílač morseovky
připojil jsem to na MCU a používám to jako vysílač morseovky, funguje to bezvadně, dokonce se to dá zesílit připojením obvodu 72HC240 (návod)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
XPort XE
Síťový převodník řady Xport, integrovaný do konektoru RJ45
Skladem od 850 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007