. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Stavba antény - 2.díl
Vlastní stavba antény

Stavba antény

Nyní se podíváme na konkrétní výpočet YAGI-ho antény, ale úvodem ještě pár vět o stavbě. Antény se většinou staví z trubiček o průměru asi 6 mm, nic však nebrání amatérovy aby si takovou anténu postavil z obyčejného elektrikářského drátu o průměru asi 1 mm. Já sám jsem si takovou malou anténu na 40 kanál postavil z drátků o průměru sotva 0,7mm a jak jsem s ní spokojen. Ideální anténa je totiž nekonečně malý předmět v nekonečně velké volném prostoru. Postavíme-li tedy anténu z tenkých drátků, bude mít větší činitel kvality Q (bude lepší), bude mít větší ZISK, ale čím tenčí materiál, tím bude anténa úzkopásmovější !!! A tedy naopak, použijeme-li ke stavbě antény silnější materiál bude širokopásmovější. A ještě jedna věc, pokud se ke stavbě antény použije silnější materiál, je vhodné použít trubičky, protože vf signál se šíří jen po povrchu a proto by tam ta výplň byla zbytečně.

Podobně je tomu i s nosnou tyčí antény. Mnoho lidí se domnívá, že nosná tyč která přidržuje jednotlivé části anténu u sebe musí být opět z kovu. To také není pravda, ideální anténa žádnou nosnou tyč nemá, proto je vhodné ji udělat z nějakého nevodivého materiálu, nebo ji prostě nedělat vůbec a jednotlivé díly antény (direktor, dipól, reflektor) zavěsit pomocí silonových vláken třeba na strop pokoje, nebo na nějakou jinou tyč.

 

Návrh tříprvkové YAGI-ho antény:

Pro návrh YAGI-ho antény nám postačí tyto čtyři výpočty:

Délka dipólu = 140 / f  [m ; MHz]

Délka reflektoru = 150 / f  [m ; MHz]

Délka direktoru = 138 / f  [m ; MHz]

Rozestup A mezi direktorem a dipólem = 30 / f  [m ; MHz]

Rozestup A mezi dipólem a reflektorem = 45 / f  [m ; MHz]

Pokud si takto spočítáme jednotlivé délky částí antény, už nám nic nebrání k vlastní stavbě. Na stavbu takto vypočítané antény by se měl použít silnější materiál, protože pokud se použijí slabé drátky, měli by být o něco delší.

Dipól může být buď jednoduchý, pak je jeho impedance asi 73,13R, nebo složený a pak pokud je z jednoho stejného koso materiálu je jeho impedance asi 270 až 300R. Pokud ne, tak je výpočet jeho impedance uveden v první kapitole o stavbě antén.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...

host
5. Dne 27. 03. 2016 v 09:39 zaslal host
Bez titulku
Paní doktorko, mohu Vám darovat knihu kde je popsán návrh přijímacích antén. Vyžaduje však znalosti matematiky.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TX-SAW 433MHz BOOST
Vysílač AM 433.92MHz, SAW, High power, 28dBm/15V
od 196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007