. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Integrovaný detektor kovových předmětů
16. cervna 2014 - 02:49 | Pandatron | Integrovaný detektor kovových předmětů | Komentářů: 7  

Integrovaný detektor kovových předmětů

Konstrukce detektoru kovových předmětů s obvodem TDA0161 od ST Microelectronics. Detektor je bez dalších obvodů schopen zjistit kovové předměty na vzdálenost až 10 cm.

Společnost ST Microelectronics má ve své nabídce zajímavý integrovaný obvod, který je přímo využitelný pro konstrukce malých detektorů kovových předmětů.


Obr. 1: Vnitřní blokové schéma obvodu TDA0161

Monolitický integrovaný obvod TDA0161 využívá ke své funkci detekci změn ztrát z vysokofrekvenčních vířivých proudů v indukčnosti detektoru. Přesto, že je obvod primárně určen pro použití v aplikacích detekce osob, velice dobře je využitelný i v malých a přenosných detektorech kovových předmětů, známých například z letištních kontrol.

Základní vlastnosti:

  • Založen na detekci ztrát vysokofrekvenčních vířivých proudů
  • Pracovní frekvence: 10 MHz
  • Výstupní proud až 10 mA
  • Napájecí napětí 4 až 35 V

Úroveň výstupního signálu je dána změnou proudu, který protéká indukčností. Velikost tohoto proudu je závislá na přítomnosti kovových předmětů v blízkosti cívky. Není však závislá na velikosti napájecího napětí, takže výsledná aplikace detektoru je velice jednoduchá.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení integrovaného detektoru kovových předmětů.


Obr. 2: Schéma zapojení

Základem konstrukce je samozřejmě zmíněný obvod TDA0161 (IO1), který je přes LED D1 napájen napětím v rozmezí 5 až 35 V. Dioda D1 vychází z blokového schéma na obr. 1, kde je vidět, že se obvod při své funkci chová jako zdroj proudu. Mezi piny č. 3 a 7 obvodu IO1 je zapojen paralelní rezonanční obvod L1 a C1, který slouží k detekci předmětů.

Odporové trimry R2 a R3 slouží k nastavení citlivosti a rozhodovací úrovně detektoru, přičemž R3 je pro hrubé a R2 pro jemné doladění. Tlačítko Tl1 je určené k resetu obvodu.

Změna proudu, který teče obvodem IO1 mezi piny č. 1 a 6, vytváří na odporu R4 odpovídající úbytek napětí. Takto získané napětí zesiluje tranzistorem T1 a využívá následně k rozsvícení indikační LED D2. Místo diody je samozřejmě možné zapojit například generátor přerušovaného tónu s piezoelektrickým měničem apod.


Obr. 3: Rozmístění součástek
 
Obr. 4: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Oživení zařízení:
Uvedení detektoru do chodu je velice jednoduché. Spočívá pouze v nastavení citlivosti pomocí trimrů R3 (hrubě) a R2 (jemně) na takovou úroveň, kdy jsou je zařízení těsně před rozsvícením LED D2. Nastavení se samozřejmě provádí v době, kdy není v blízkosti detekční cívky L1 přítomen žádný kovový předmět a začíná se při vytočení R2 na polovinu rozsahu.


Obr. 5: Prototyp detektoru kovů s TDA0161
zdroj: http://www3.telus.net/...

Po každém rozsvícení D2 vlivem detekce kovového předmětu (nebo také při nastavování trimrů), je potřeba obvod vynulovat stiskem tlačítka Tl1.

Závěr:
Obvody TDA0161 jsou u nás k dispozici například prostřednictvím společnosti Farnell a to zde: http://cz.farnell.com/.... Kusová cena obvodů je přibližně 80 Kč.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

TDA0161 - Proximity detector
TDA0161DP - IC, PROXIMITY DETECTOR
TDA0161 Metal DetectorGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (7):

Zobrazit starší 30 dnů (7)...

host
7. Dne 27. 11. 2015 v 11:23 zaslal host
Bez titulku
Dobrý den,
nemohu sehnat ten obvod IO1. můžete mi prosím poradit?
Díky


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s integrovanou anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o anténu.
Skladem od 349 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007