. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Představení obvodů FT232H
9. března 2011 - 8:14 | Pandatron | Představení obvodů FT232H | Komentářů: 0  

Představení obvodů FT232H

FTDI nabízí nový jednokanálový, USB 2.0 převodník s podporou rozhraní UART a FIFO. Maximální dosažitelná přenosová rychlost přenosu je až 80 Mbytů/s.

Společnost FTDI (Future Technology Devices International) rozšiřuje své portfolio USB produktů a přináší obvod FT232H, podporující USB 2.0 - Hi-Speed. Na druhé straně obvodu je uživatelům k dispozici jak rozhraní UART, tak i paralelní synchronní a asynchronní FIFO. Díky současné podpoře synchronních rozhraní s MPSSE (Multi-Protocol Synchronous Serial Engine) je navíc přímo na čipu implementována rovněž podpora SPI, I2C, JTAG, nebo například programovacího rozhraní hradlových polí FPGA.


Obr. 1: FT232H od FTDI Chip

Základní vlastnosti:

 • Jednokanálový převodník rozhraní USB na sériové a paralelní porty s libovolnou konfigurací
 • Podpora USB rozhraní je kompletně implementována na čipu, není vyžadováno programování firmware
 • Podpora USB 2.0 Hi-Speed (480Mbits/s) a USB 1.1 Full Speed (12Mbits/s)
 • Multi-protokolový synchronní sériový interface (MPSSE) podporuje rozhraní jako je USB JTAG, I2C, SPI a další
 • Maximální přenosová rychlost rozhraní UART je 12Mbaud, což plyne z omezení RS232
 • Maximální přenosová rychlost při asynchronním paralelním rozhraní FIFO 245 je až 8 MB/s
 • Maximální přenosová rychlost při synchronním paralelním rozhraní FIFO 245 je více než 40 MB/s
 • Podpora poloduplexního rozhraní FT1248 se šířkou datové sběrnice 1, 2, 4 nebo 8 bitů
 • Dostupnost knihoven pro Virtual Com Port (VCP) a přímé řízení (D2XX)
 • Integrovaný LDO regulátor z 5 V na 3,3/1,8 V pro VCORE s funkcí POR
 • Podpora automatického řízení přenosu umožňuje realizovat aplikace s rozhraním RS485
 • Dostupné I/O umožňují konfiguraci maximálního výstupní proudu (4, 8, 12 nebo 16 mA) i rychlost přeběhu
 • Rozšířený (průmyslový) rozsah provozních teplot od -40 °C do 85 °C
 • Dostupné k kompaktních provedeních LQFP-48 a QFN-48

Univerzální jedno-kanálové USB - UART/FIFO převodníky FT232H navazují na úspěch obvodů FT2232H a FT4232H, které jsme již dříve představili článkem Nové FTDI čipy pro USB2.0 ( http://pandatron.cz/?602&nove_ftdi_cipy_pro_usb2.0 ). Osvědčená koncepce a dostupnost USB ovladačů pro širokou řadu operačních systémů tak z obvodů FT232H tvoří zajímavé řešení USB Hi-Speed konektivity pro nová i stávající zařízení. Pro zájemce je navíc připraven i jednoduchý vývojový modul UM232H, který umožňuje seznámení se s možnostmi FT232H i rychlou prototypovou výrobu nového systému.


Obr. 2: Zjednodušené blokové schéma obvodů FT232H

Hlavní výhodou USB obvodů z produkce firmy FTDI je kompletní integrace všech potřebných prvků na jediný čip. Díky tomu není v cílovém zařízení potřeba programovat žádnou podporu poměrně složitého rozhraní USB a je možné použít MCU s menším výkonem. Dostupná I/O rozhraní podporují úroveň 3,3V, ale jsou zároveň 5 V tolerantní, takže jsou vhodná pro připojení k většině logických systémů, MCU a FPGA.


Obr. 3: Význam a možné konfigurace pinů

Kromě kompletní podpory asynchronního sériového rozhraní (UART) a jeho různých konfigurací, je v FT232H dostupná podpora i celé řady dalších synchronních datových sběrnic. Díky bloku MPSSE (Multi-Protocol Synchronous Serial Engine) jsou k dispozici rozhraní typu SPI, I2C, JTAG a další, schopné komunikovat rychlostí až 30Mbitů/s. Navíc výrobce uvádí, že MPSSE může být vývojářem využito i k vytvoření vlastní synchronní sériové sběrnice. Více informací o této možnosti je dostupných v příslušných aplikačních poznámkách.


Obr. 4 Typické schéma zapojení FT232H s RS232 výstupem

Kromě sériového rozhraní je nově v jediném integrovaném obvodu dostupné zároveň i paralelní rozhraní – FIFO. To podporuje jak asynchronní provoz s maximální přenosovou rychlostí 8 Mbytů/s, tak i rychlejší synchronní provoz, kde je dosažitelná přenosová rychlost dokonce vyšší než 40 Mbytů/s. Dále nově nechybí ani podpora synchronního, polo-duplexního sério/paralelního rozhraní FT1248, schopného komunikovat s externími logickými obvody a to rychlostí až 30Mbytů/s.

V FT232H rovněž nechybí 1,8 V a 3,3 V stabilizátor typu LDO a k dispozici je dokonce 1 Kbyte vysílací a přijímací datové vyrovnávací paměti. Díky ní je možné ve spojení s technologií USB 2.0 Hi-Speed dosáhnout mnohem vyšší datové propustnosti a nižší latence, ve srovnání se stávajícími USB 2.0 kompatibilními produkty. Na webových stránkách výrobce jsou k dispozici USB ovladače pro systémy Windows, Linux, MAC a WinCE.


Obr. 5: Modul UM232H

Dostupnost a cena:
Obvody FT232H firmy FTDI jsou dostupné v pouzdrech LQFP-48 (FT232HL) a QFN-48 (FT232HQ) pro průmyslový rozsah provozních teplot od -40 do +85 °C. Cena FT232HL začíná na 2,75 USD a FT232HQ na 2,60 USD při 1 000 ks. Rovněž je zájemcům dostupný zmíněný modul UM232H, podporující socket DIP-28. Jeho kusová cena (pro 1 až 9 ks) je rovných 20 USD.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

Informace o obvodu FT232H
FT232H Datasheet
FT1248 Dynamic Parallel/Serial Interface Basic
Informace o modulech UM232H
Single Channel Hi-Speed USB to UART/FIFO Interface IC for Next Generation Peripheral DesignGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB teploměr
Digitální USB teploměr s možností připojení externího čidla, funkcí termostatu se zasíláním e-mailu i přenosem dat na webový server.
Skladem od 500 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007