. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Omezení rušení digitálních potenciometrů
15. března 2011 - 8:02 | Pandatron | Omezení rušení digitálních potenciometrů | Komentářů: 2  

Omezení rušení digitálních potenciometrů

Na webu Electronic Design se nedávno objevil zajímavý tip, jak je možné s pomocí dvou hradel dosáhnout snížení rušení digitálních potenciometrů.

Digitální potenciometry jsou poměrně užitečné prvky, které především v posledních letech nacházejí své uplatnění v široké řadě analogových obvodů, kde je nutné řídit nějaké parametry. V zásadě se jedná o integrovanou řadu odporů, řízenou skokově buď pomocí datové sběrnice z mikrokontroléru, nebo pomocí pinů UP a DOWN.


Obr. 1: Typický digitální potenciometr

Nejčastěji podporovanou sběrnicí je sériové periferní rozhraní - SPI, ale dostupné jsou i obvodu s I2C nebo 1-Wire. Zde se však může objevit vážný problém, protože uvedené sběrnice se obvykle využívají i pro komunikaci s jinými obvody. Neustále probíhající komunikace se pak vlivem nedokonalosti ochranných prvků na pinech digitálního potenciometrů může snadno přenést i do rozvodu napájení a odtud má vzniklý digitální šum jen kousek do analogového signálu. Podobná situace nastává i v případě, kdy se datové signály vedou k potenciometru příliš blízko jeho analogovým pinům.

Na obr. 2 je uvedené jednoduché řešení problému.


Obr. 2: Pokud se v aplikaci používá sběrnice i pro komunikaci s dalšími obvody, je lepší zajistit oddělení signálů od digitálního potenciometru.

Řešení uvedeného problému je velice snadné. Spočívá v oddělení signálů SCLK a SDO SPI sběrnice od digitálního potenciometru, k čemuž je možné využít dvě hradla typu OR. Výsledkem je, že k obvodu potenciometru se v tuto chvíli dostanou signálu SCLK a SDI pouze tehdy, kdy je výběr obvodu (pin -CS) v nule, tedy aktivní.


Obr. 3: Snímek zvlnění analogového signálu od komunikace na SPI sběrnici

Jednoduchým doplněním dvou hradel tak můžeme rychlé signály sběrnice udržet během normálního provozu stranou od analogových obvodů a potenciál na jejich datových pinech se mění vždy pouze tehdy, kdy s daným obvodem opravdu komunikujeme.

Uvedený systém je samozřejmě účinný pouze tehdy, kdy jsou na danou sběrnici připojeny i jiné obvody a komunikace s digitálním potenciometrem probíhá jen občas. Tedy například pouze pro inicializaci systému.

Autor: Michael Gambuzza

Odkazy & Download:
Domovská stránka Electronic Design
OR Gates Slash Noise Coupling In Digital Potentiometer Applications
Michael GambuzzaGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGSM-SIM900: GSM/GPRS modul SIM900
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul s SIM900 firmy SIMCom a podporou SMS, MMS, GPRS Class 10, TCP/IP, FTP a dalších.
Skladem od 790 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007