. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
OpenCV – Počítačové vidění pro každého
16. března 2011 - 9:27 | Pandatron | OpenCV – Počítačové vidění pro každého | Komentářů: 2  

OpenCV – Počítačové vidění pro každého

OpenCV je otevřený projekt počítačového vidění (Open-source Computer Vision), který je k dispozici jako knihovna funkcí pro zpracování obrazového vstupu v reálném čase.

Počítačové vidění (Computer Vision) je název odvětví výpočetní techniky a vývoje softwaru, které se zabývá vývojem zařízení schopných získávat informaci ze zachyceného obrazu. Nejčastěji se jedná o rozpoznávání obličejů nebo registračních značek automobilů, ale obecně jde o celou problematiku zpracování videa, obrazu z více zdrojů nebo například obrazové analýzy materiálů.

Obor počítačového vidění je v poslední době na vzestupu, k čemuž dopomáhají jak levnější a stále dokonalejší kamerové systémy, tak i snadná dostupnost potřebného výpočetního výkonu. Zároveň je nutné zmínit také stále snadnější dostupnost různých knihoven a matriálů, zaměřujících se právě na zpracování obrazu. Mezi poslední jmenované činitele patří i OpenCV, který rovněž stojí za růstem aplikací s počítačovým viděním a vývojářům po celém světě umožňuje snadný vstup do problematiky celé systému.

Se svým zaměřením na real-time zpracování, pomáhá OpenCV studentům i profesionálům jednoduše realizovat své dříve obtížně uskutečnitelné projekty. Díky tomu, že v jediné, navíc volně dostupné knihovně jsou k dispozici funkce počítačového vidění i strojového rozpoznávání předmětů, je dnes tato vyspělá technologie, která byla ještě donedávna výsadou pouze v několika vyspělých výzkumných centrech, dostupná opravdu každému zájemci.


Obr. 1: Příklad detekce obličeje s OpenCV. Pro zdrojový kód klikněte.
zdroj: Fun with Python, OpenCV and face detection

Knihovna OpenCV obsahuje více než 500 optimalizovaných algoritmů a pod BCD licencí je dostupná zdarma i pro komerční (!) využití na systémech Linux, Mac a Windows. Díky tomu jsou podle dostupných informací v současné době knihovny OpenCV využívány prakticky po celém světě a webové stránky projektu zaznamenaly již více než 3 miliony stažení.

Mezi aplikace, které lze s OpenCV realizovat, je možné zařadit například systémy inteligentní spolupráce člověk-počítač (HCI), identifikaci objektů, segmentaci a rozpoznávání předmětů, rozpoznávání obličejů a gest, sledování pohybu nebo pohybové ovládání a samozřejmě další aplikace mobilní robotiky.


Obr. 2: Příklad detekce obličeje a oči. Klikněte pro zdrojový kód.
zdroj: Face and Eyes Detection Using OpenCV

Další informace o OpenCV jsou k dispozici přímo na webových stránkách projektu. Rovněž je pro zájemce dostupná tištěná publikace Learning OpenCV: Computer Vision with the OpenCV Library, nebo její online verze.

Odkazy & Download:
Domovská stránka projektu
Learning OpenCV: Computer Vision with the OpenCV Library
Install Guide

BSD licenses
Fun with Python, OpenCV and face detection
Face and Eyes Detection Using OpenCVGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
AS433 AUREL
Anténa vertikální 433.92MHz, 50 ohmů, max. 50W, s koaxiálním kablíkem
od 189 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007