. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Watsone, pojďte sem!
17. března 2011 - 7:32 | Pandatron | Watsone, pojďte sem! | Komentářů: 7  

Watsone, pojďte sem!

Přesně před týdnem tomu bylo již 135 let, kdy Alexander Graham Bell v roce 1876 uskutečnil úplně první telefonní hovor a z vedlejší místnosti si zavolal svého asistenta.

Alexander Graham Bell, rozený ve Skotsku, projevovat již od dětství zájem o povahu zvuku, což mu nakonec vydrželo po celý život. Snad tomu dopomohlo i jeho narození do rodiny lektorů jazyka a těžké sluchové postižení jeho matky. Začátek jeho největšího vynálezu se pak traduje do roku 1875, kdy údajně při práci na vícenásobném telegrafním přístroji došlo k interferencím mezi harmonickými signály a on přímo z vodiče uslyšel zvuk.

V tu chvíli se v jeho hlavě zrodila myšlenka, jestli by bylo možné použít elektrický přístroj i pro přenos lidského hlasu. V Bellově deníku, který je v současné době uchován v knihovně Library of Congress, je pro datum 10.03 1876 uvedena následující poznámka:

…následně jsem do M [mikrofonu] řekl větu: "Pane Watsone, pojďte sem – chci Vás vidět.” Pan Watson k mé velké radosti skutečně přišel a řekl, že slyšel, jak ho volám …

Když jsem ho požádal, aby mi zopakoval, co slyšel, řekl „Říkal jste 'Pane Watsone – pojďte sem – chci vás vidět'“. Vyměnili jsme si tedy pozice, já jsem si sednul k S [reproduktoru] a pan Watson v druhé místnosti do M přečetl několik pasáží z knihy. Opravdu to fungovalo, slyšel jsem přesně to, co četl, jen zvuk byl trochu zkreslený a utlumený.


Obr. 1: Alexander Graham Bell mluví v roce 1876 do prototypu telefonu (Early Office Museum)
zdroj: Alexander Graham Bell (Wikipedia)

Je však pravdou, že i dnes se stále vede řada sporů a dlouhé diskuze o tom, zda byl Bell opravdu tím, kdo vynalezl telefon. Podobné úspěchy měl totiž v té době i Elisha Gray, který také pracoval na přenosu hlasu. Navíc nedávno vyšla kniha, ve které autor tvrdí, že Bell nejen že kradl Gray nápady, ale údajně měl dokonce i podplatil pracovníka patentového úřadu, aby ho nechal nahlédnout do materiálů dodaných Grayem.

Avšak i po letech soudních sporů Bellovy patenty stále odolávají a ten tak může být i nadále považován na skutečného vynálezce telefonu - možná právem, možná na základě větší podpory a lepších advokátů. Kdo ví. Avšak pravdou je, že podobné spory se vedou i o vynález telegrafu, automobilu, letadla, tabulkového procesoru, online nákupního vozíku, webové-aukce a mnoha a mnoha dalších věcí.

Jednu věc víme jistě: pan Watson byl ten den skutečně v práci, v Bellově laboratoři. Nenechal se tak svým prvním telefonním hovorem vyrušit ani od večeře, ani z dovolené u moře.

Použitá literatura:
Alexander Graham Bell (Wikipedia)
TelefonGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (7):

Zobrazit starší 30 dnů (7)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth modul BTM-112
BTM-112 je snadno dostupný Bluetooth modul výrobce Rayson.
Skladem od 208 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007